Donald Trump stěhováním přijde o svůj luxus

Přestože američtí prezidenti nepatří ani zdaleka do kategorie sociálně slabších, snad žádný z nich se nemusel doposud smířit s tím, že se stěhování do Bílého domu rovná nutnosti snížit ze svých nároků na luxus. Nově zvolený prezident USA Donald Trump je v tomto ohledu výjimkou.

V první řadě přijde Donald Trump o luxusní výhled. Jeho penthouse, který v New Yorku obývá s paní Melanií, se totiž nachází v 65. patře rodinného mrakodrapu v New Yorku. První pár USA se tak může každé ráno kochat pohledem na Central Park. Co se zařízení týče, je Donald Trump vyznavačem francouzského stylu, jehož ztělesněním je zámek ve Versailles, charakteristický zlatem, diamanty, mramorem. Designéři interiérů Trumpova penthouse měli předlohu a téměř neomezený rozpočet. Některé hlasy sice hovoří o kýči, ale majitel je nad míru spokojen.

Po inauguraci 20. ledna se ovšem Donald Trump se svou rodinou přestěhuje do Bílého domu a luxusu znatelně ubude. Na druhou stranu se ovšem prezident nemusí obávat nouze. Minimálně po dobu čtyř let totiž bude jeho obydlím dům postavený na konci 18. století v pozdně gregoriánském stylu. Tento navazuje na anglické baroko, charakteristickými materiály jsou kámen a cihla, barvám vévodí červená, hnědá a bílá. Tomu je uzpůsoben i design prezidentské rezidence, jehož základ tvoří historický nábytek, umělecká díla a vlněné koberce.   

Pokud by však chtěl Donald Trump prezidentskou rezidenci přestavět, případně vybudovat novou, může za tímto účelem vyrazit pro zdroj inspirace do Bruneje. Tamní sultán Haji Hasanal Bolkiah si nechal v roce 1987 postavit za tehdejších 350 miliónů USD rezidenci s 1 788 pokoji a 2 000 koupelnami, ve kterých jsou kohoutky pokryty ryzím zlatem.

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 21.11.2016

Bílý dům Washington USA Donald Trump New York

Další články