Porsche vstoupilo na burzu

Automobilka Porsche, perla skupiny Volkswagen, vstoupila na burzu a i přes aktuální rozkolísanost akciových trhů přilákala pozornost investorů.

Automobilka Porsche vydala celkem 911 milionů akcií, z toho polovinu kmenových a polovinu prioritních. V rámci vstupu na burzu bylo investorům nabídnuto až 113,875.000 prioritních akcií.

Volkswagen plánuje získané peníze použít mimo jiné na finvestice do elektromobility a digitálních technologií. Celkový výtěžek z prodeje akcií v rámci primární veřejné nabídky by měl podle Reuters dosáhnout až 19,5 miliardy eur. 

Boeing 787 Dreamline

Více než po roce získal Boeing souhlas amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) s dodávkou stroje typu 787 Dreamliner. Podobný proces čeká ještě více než 120 již dříve objednaných strojů tohoto typu.
Boeing se s problémy při výrobě tohoto typu stroje potýká již od roku 2020. Nyní však FAA dospěl k závěru,  že výrobce provedl nezbytné změny, aby splnil certifikační normy a letadla mohla být předána novým majitelům.

 

 

Náklady na pořízení bytu neúměrné platům

Z výsledků studie Deloitte Property Index 2022 vyplývá, že pořízení vlastního bytu o ploše 70 metrů čtverečních vyšlo občana Česka loni na 13,3 průměrného hrubého ročního platu. Česká republika se tak se řadí na pozici země s nejméně dostupným vlastním bydlením v Evropě.

Toyota loni prodala celosvětově nejvíce aut

Toyota loni prodala celosvětově nejvíce aut. Automobilka Volkswagen oznámila prodej 8,88 milionu aut v roce 2021, což znamená meziroční pokles o 4,5 %. Toyota jen za období leden až listopad vykázala prodej 9,56 milionu vozů.

Koruna vylepšila desetiletá maxima k euru i dolaru

Pravděpodobně sázka na další zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou stojí za posílením koruny vůči euru a dosáhla téměř desetiletého maxima. Polepšila si také vůči dolaru i řadě dalších sledovaných měn.

Španělská státní železnice vstoupila do Leo Express

Španělská státní železniční společnosti Renfe Operadora koupila podíl 50 procent v české soukromé železniční společnosti Leo Express. Renfe v prohlášení uvedla, že tato akvizice je součástí její snahy o mezinárodní expanzi a představuje strategickou obchodní příležitost.

Leo Express  je český železniční a autobusový dopravce, který od roku 2012 provozuje osobní železniční dopravu vlaky kategorie InterCity na tratích v Česku. Autobusy Leo Express pak navazují na jízdní řády vlaků a pokračují dále do Krakova, Lvova, Varšavy, Vídně, Mnichova, Salzburgu, Drážďan nebo Mukačeva. 

Nelly Kordová vyhrála první major a je světovou jedničkou

Dcera tenisty Petra Kordy, dvaadvacetiletá Nelly Kordová zahrála 19 ran pod par a s náskokem tří úderů na Američanku Lizette Salasovou vyhrála prestižní golfový turnaj KPMG Women's PGA Championship patřící do nejvyšší kategorie turnajů, tzv.  major. Díky největšímu triumfu kariéry se posunula jako první Američanka od roku 2014 do čela světového žebříčku.

 

Velké americké banky prošly zátěžovým testem

23 největších amerických bank prošlo zátěžovým testem centrání banky (Fed).  Test ukázal, že těchto 23 největších bank by hypoteticky při silném poklesu utrpělo dohromady ztráty 474 miliard USD (10,1 bilionu Kč). I při této ztrátě by jim zůstal více než dvojnásobek kapitálu, jak požadují pravidla Fedu. Výsledkem je, že Fed zrušil limity pro odkup akcií a výplatu dividend, které zavedl na začátku pandemie.