Mobilní aplikace pro lokalizaci nakažených koronavirem

Nová mobilní aplikace COVID19CZ by mohla pomáhat s lokalizací potenciálně nakažených osob koronavirem již od příštího týdne. Prostřednictvím Bluetooth mobilního telefonu bude sbírat identifikátory jiných mobilních telefonů, které jsou v bezprostředním okolí uživatele. V případě potvrzení jeho nákazy umožní hygienikům kontaktovat telefony, se kterými byl podle aplikace v kontaktu. Podmínkou získání kontaktu ale bude, aby měli všichni aplikaci staženou.

V květnu nebude ani tradiční Pražský maraton.

Pražský maraton se 3. května nepoběží, oznámili dnes očekávanou informaci pořadatelé. Nový termín se hledá. Aktuálně se uvažuje o podzimu. Tam však přeložili své závody i organizátoři řady světových jarních maratonů včetně obřích podniků v Bostonu a Londýně.

MFF v Cannes odložen na neurčito

Kvůli pandemii koronaviru byl odložen i Mezinárodní filmový festival ve francouzském Cannes, který se měl konat od 12. do 23. května. Informovali o tom dnes pořadatelé. Podle agentury AP je zvažovaným novým termínem přelom června a července.

Chytré telefony dobývají i Česko

Chytrý mobilní telefon používalo v minulém roce již  téměř 70 procent Čechů starších 16 let. Je to o sedm procentních bodů více než v předchozím roce. Celkově mělo mobil v Česku 97 procent lidí. Internet využívalo 81 procent Čechů. Vyplývá to z aktuální publikace ČSÚ.

 

James Bond v jihoitalském městě Matera

Další bondovka, jež zatím nese pracovní název Bond 25, se bude částečně natáčet v jihoitalském městě Matera. Agenta 007 bude popáté a naposledy hrát Daniel Craig. Natáčení v Mateře začne 6. dubna a film by měl jít do kin na počátku příštího roku.

Huawei je bezpečnostní riziko

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nezměnil své stanovisko, technologie čínské společnosti Huawei považuje nadále za bezpečnostní riziko, sdělil mluvčí NÚKIB Radek Holý pro ČTK.
Varování NÚKIB se týká systémů zařazených do  kritické informační infrastruktury, případně významných informačních systémů. Kritická infrastruktura představuje sítě a služby nezbytné pro obyvatele státu, například komunikace či rozvody energií.

Hvězda seriálu Narcos se zajímá

Herec Alejandro Edda, který v televizním seriálu Narcos hraje mexického drogového bosse Joaquína Guzmána přezdívaného El Chapo, se přišel podívat na soudní líčení s tímto symbolem mexického obchodu s narkotiky.
Po svém útěku z mexického vězení 1,6 kilometru dlouhým tunelem, byl, po opětovném zatčení ve městě Los Mochis v lednu 2016 za pomoci speciálního oddílu mexické námořní pěchoty, vydán do Spojených států, kde probíhá soud.

 

 

Nezaměstnanost stále až nezdravě klesá

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii podle oznámení statistického úřadu Eurostat v červenci klesla na 6,8 procenta - dostala se tím na nejnižší úroveň od dubna 2008. Nejnižší nezaměstnanost je stále v České republice, kde klesla na 2,3 procenta ze 2,4 procenta.