Toyota loni prodala celosvětově nejvíce aut

Toyota loni prodala celosvětově nejvíce aut. Automobilka Volkswagen oznámila prodej 8,88 milionu aut v roce 2021, což znamená meziroční pokles o 4,5 %. Toyota jen za období leden až listopad vykázala prodej 9,56 milionu vozů.

Koruna vylepšila desetiletá maxima k euru i dolaru

Pravděpodobně sázka na další zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou stojí za posílením koruny vůči euru a dosáhla téměř desetiletého maxima. Polepšila si také vůči dolaru i řadě dalších sledovaných měn.

Španělská státní železnice vstoupila do Leo Express

Španělská státní železniční společnosti Renfe Operadora koupila podíl 50 procent v české soukromé železniční společnosti Leo Express. Renfe v prohlášení uvedla, že tato akvizice je součástí její snahy o mezinárodní expanzi a představuje strategickou obchodní příležitost.

Leo Express  je český železniční a autobusový dopravce, který od roku 2012 provozuje osobní železniční dopravu vlaky kategorie InterCity na tratích v Česku. Autobusy Leo Express pak navazují na jízdní řády vlaků a pokračují dále do Krakova, Lvova, Varšavy, Vídně, Mnichova, Salzburgu, Drážďan nebo Mukačeva. 

Nelly Kordová vyhrála první major a je světovou jedničkou

Dcera tenisty Petra Kordy, dvaadvacetiletá Nelly Kordová zahrála 19 ran pod par a s náskokem tří úderů na Američanku Lizette Salasovou vyhrála prestižní golfový turnaj KPMG Women's PGA Championship patřící do nejvyšší kategorie turnajů, tzv.  major. Díky největšímu triumfu kariéry se posunula jako první Američanka od roku 2014 do čela světového žebříčku.

 

Velké americké banky prošly zátěžovým testem

23 největších amerických bank prošlo zátěžovým testem centrání banky (Fed).  Test ukázal, že těchto 23 největších bank by hypoteticky při silném poklesu utrpělo dohromady ztráty 474 miliard USD (10,1 bilionu Kč). I při této ztrátě by jim zůstal více než dvojnásobek kapitálu, jak požadují pravidla Fedu. Výsledkem je, že Fed zrušil limity pro odkup akcií a výplatu dividend, které zavedl na začátku pandemie.

Zakladatel antivirové společnosti McAfee nalezen mrtev

Zakladatel americké antivirové společnosti John McAfee (75) byl nalezen mrtvý ve své cele ve Španělsku, kde čekal na rozhodnutí o vydání do USA. Jednalo se nejspíš o sebevraždu.
Zpráva přišla pouhých několik hodin poté, co španělský soud rozhodl o jeho vydání do Spojených států, kde byl stíhán kvůli údajným podvodům, spiknutí a krácení daní a kde mu hrozily desítky let vězení.

Facebook narušil 150 dezinformačních operací

Facebook ve své rozsáhlé zprávě o potírání nekalých praktik uvedl, že od roku 2017, kdy se fenoménu začal blíže věnovat, zablokoval  přes 150 "vlivových operací" využívajících falešné účty a podvodné stránky.  Podle zveřejněných analýz jsou aktuálně dezinformační operace spíše menšího rozsahu než před několika lety, ovšem provozuje je širší spektrum aktérů. Facebook varuje, že do budoucna bude čím dál složitější odlišit manipulace od autentických projevů.

Petr Kellner tragicky zahynul při nehodě vrtulníku

Petr Kellner, nejbohatší Čech, patřící podle magazínu Forbes s majetkem 293 miliard korun mezi 100 nejbohatších lidí světa, zahynul při nehodě vrtulníku na Aljašce, asi 80 km od města Anchorage.

Při nehodě vrtulníku zahynulo pět lidí. Podle vyjádření aljašské policie, je mezi mrtvými i další Čech, trenér freestyle snowboardingu, Benjamin Larochaix, dva místní horští průvodci a pilot vrtulníku. Podle agentury AP, byla skupina lyžovat na ledovci (heli-skyiing). Příčina pádu vrtulníku se zjišťuje.

Burzy reagují na tragickou smrt Petra Kellnera poklesem ceny akcií společností skupiny PPF, kterou ovládal.