Policie uzavřela případ krádeže zlaté toalety

V roce 2019 psala média celého světa o málo vídané krádeži plně funkční toalety z osmnáctikarátového zlata, autor bezpochyby pozoruhodného a unikátního díla je italský umělec Maurizzio Cattelano. Jak tenkrát ukázaly kamery, zločin provedla v paláci Blenheim v anglickém Oxfordshire sehraná parta sedmi maskovaných lupičů.

Místnost, ze které byla zlatá toaleta s názvem Amerika ukradena, se nachází v sousedství pokoje, ve kterém přišel na svět jeden z nejvlivnějších politiků světové historie Winston Churchill. Také z tohoto důvodu byla vyšetřování věnována mimořádná pozornost. Jak se nechal před dvěma lety slyšet Matthew Barber, policejní a kriminální komisař Scotland Yardu v rozhovoru pro BBC, vyřešení případu a návrat nepoškozené toalety se rovnalo velké výzvě. Policie vycházela z předpokladu, že snaha udat na trhu 103 kilogramů vážící kus zlata, vyvolává patřičnou pozornost, stejně jako se před policejními informátory neutají komplikovaný pokus o případné roztavení.

Nakonec ovšem skončila akce slavného policejního sboru fiaskem. Kriminalistům se sice podařilo zatknout všech sedm pravděpodobných pachatelů, důkazy proti nim byly ovšem shledány jako nedostatečné. Specialista z řad kriminalistů na umělecké předměty Charlie Hill s politováním konstatoval, že toaleta, která byla před krádeží součástí Guggenheuimova muzea moderního umění v New Yorku, byla nepozorovaně „naporcována“ a jednotlivé kusy zlata se, byť se ztrátou, prodaly.

Další články