Porsche vstupuje do elektrické Formule E

Vozy s elektrickými pohonným jednotkami jsou stále častěji vidět i na závodních okruzích. Jedním ze šampionátů těchto vozů je Formule E, pořádaná pod záštitou Mezinárodní automobilové federace (FIA) od roku 2014. Nyní FIA přijala přihlášku společnosti Porsche k účasti ve Formuli E v roli výrobce.

Porsche je teď oficiálně po Mercedesu a BMW dalším z prestižních automobilových producentů, který se rozhodl pro vstup do této soutěže elektricky poháněných monopostů.  Tovární tým z Weissachu tak pokračuje ve vývoji vlastního elektrického poháněcího ústrojí, které by mělo být homologováno v roce 2019, tak aby Porsche mohlo vstoupit do šesté sezóny Formule E.

Stejně jako v případě projektu prototypu 919 Hybrid pro Le Mans má technický vývoj a realizaci programu Formule E na starosti Andreas Seidl. „Možnosti a výkonové parametry elektricky poháněných vozů jsou již delší dobu hlavním tématem ve společnosti Porsche,“ zdůrazňuje Seidl. „Čím hlubší poznatky naši inženýři v této oblasti získávají, tím více fascinující jsou řešení, s nimiž přicházejí. Nemůžeme se už dočkat, až budeme mít na začátku roku 2019 k dispozici naše první vozidlo, abychom v něm mohli testovat naše vlastní poháněcí ústrojí. Druhá generace závodního monopostu, kterou Formule E představila začátkem března v Ženevě, má velmi zdařilou konstrukci.“

Formule E poskytne chassis a akumulátory. Všechny ostatní komponenty poháněcího ústrojí jsou však z vlastního vývoje závodních týmů. Porsche tak může pracovat na specifických řešeních klíčových technologií, jako jsou elektromotory, invertory, elektronicky řízené brzdové soustavy, převodovky, diferenciály, hnací hřídele, skořepinové konstrukce skeletu, komponenty zavěšení zadní nápravy, chladicí soustavy a řídicí jednotky. Energetická hospodárnost poháněcího ústrojí hraje rozhodující roli nejen v závodech, jichž se účastní nejrenomovanější výrobci automobilů na světě, ale je také nejdůležitější ve vývoji elektromobilů pro silniční provoz.

Vstup značky Porsche do Formule E v roce 2019 proběhne současně s uvedením sériově vyráběné verze koncepční studie Mission E na trh. Toto vozidlo, první Porsche se zcela elektrickým pohonem, bude nejsportovněji zaměřeným a technicky nejvyspělejším automobilem ve své třídě. Porsche bude do konce roku 2022 investovat do elektrické mobility více než šest miliard eur.

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 12.4.2018

Porsche Formule E

Další články