Jaguar na elektriku za dva miliony korun

Tradiční britský výrobce luxusních sportovních vozů s šelmou na kapotě uvedl na trh čistokrevný elektromobil Jaguar I-PACE.

Jaguar I-PACE je zcela od základu navržený ryzí elektromobil. Plně elektrický pohon však svými výkony nehodlá nijak zaostávat za svými sourozenci se zážehovými motory.  Dva synchronní elektromotory s permanentními magnety, vycházející z technologií používaných u závodního vozu I-TYPE Formule 3, nabízejí výkon 400 kW. Okamžitě dostupný točivý moment 696 N.m. a trakce pohonu všech kol pak zajišťují modelu I‑PACE zrychlení z 0 na 100 km/h za 4,8 sekundy.

Napájení elektromotorů zajišťuje akumulátor s kapacitou 90 kWh, sestávající ze zapouzdřených Li‑ion článků s vysokou hustotou energie. Moderní konstrukce a systém řízení teploty mají podle prohlášení automobilky zajistit akumulátoru dlouhou životnost (až 160 000 km) a umožňovat dlouhodobé zatížení maximálním výkonem. Na jedno plné dobití má Jaguar I-PACE ujet 480 km. S rychlonabíječkou s příkonem 50 kW, kterou využívá většina veřejných nabíjecích stanic, může hodina nabíjení zajistit vozu I‑PACE dojezd až 270 km. To je bohužel však stále u vozu za dva miliony dosti omezující.

Skutečnosti, že veškerý pohon v podobě akumulátorů a elektromotorů (jeden na každé nápravě) je umístěn pod podlahou, odpovídá i velkorysé pojetí interiéru. Jaguar I-PACE disponuje pěti plnohodnotnými sedadly, velikost kufru je 656 litrů, po sklopení zadních sedaček naroste až na 1 453 litrů.

Jaguar  I-PACE je vybaven multimediálním a informačním systémem, který do sebe v krátkém časovém období „nasouká“ styl jízdy řidiče, zvyky, stav řízení a podle plánované trasy určuje dojezd a zejména možnosti nabíjení. Prostřednictvím systému Amazon Alexa může majitel s vozem na dálku řešit jeho uzamčení či stav baterií. Na českém trhu začíná cena na 2 039 092,- Kč.

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 11.3.2018

Jaguar

Další články