Dva vozy Mercedes–Benz CLK GTR za 20 mil. USD

Příští víkend se pro fanoušky motoristického sportu a velkolepé show ponese ve znamení premiérové Grand Prix Las Vegas monopostů F1. Do města hazardu se sjedou vedle motoristických fanoušků i movití sběratelé a investoři. Ve hře bude totiž doposud nevídané, neboť aukční síň Sotheby´s nabídne ke koupi kultovní super sport v provedeních kupé a roadster.

Společnost AMG vyvinula model CLK GTR v polovině 90. let za účelem závodění v novém šampionátu FIA GT. Jak ukázaly první dva ročníky, jednalo se o správné rozhodnutí, značka s třícípou hvězdou ve znaku totiž ovládla týmovou soutěž. Proto je model součástí vysoce ceněné „GT1 Trinity,“ kterou vedle Mercedes CLK GTR dále tvoří McLarenF1 a Porsche 911 GT1. Na základě homologačních pravidel FIFA musel Mercedes postavit silniční verzi super sportu, v letech 1998/99 bylo vyrobeno 28 exemplářů „strassenversion“, přičemž výrobní série se skládala z 20 kupé, 6 roadsterů a 2 prototypů. S cenovkou 2,6 milionů dolarů se pak v té době jednalo o nejdražší sériové auto na světě.

V případě kupé je v nabídce vůz vyrobený v barvě Mercedes Iridum Silver Metalllic. Uprostřed uložený atmosférický motor dává 662 koní, sílu posílá přes manuální převodovku na zadní nápravu. Vzhledem k tomu, že se jedná o silniční verzi, je zrychlení z 0 na 62 mph za 3,8 sekundy úctyhodné, totéž platí v případě maximální rychlosti 199 mph, rovnající se 320 km/h. Aukční síň odhaduje cenu pohybující se v rozmezí 8 – 9 milionů dolarů.

Co se roadsteru týká, jeho motor V12 má sílu 592 koní, tachometr ovšem ukazuje nájezd pouhých 106 mil. Prodejní cena je tak odhadována na 10,5 – 13 milionů USD.         

Další články