Aurus Senat: Ruský luxus za 160 000 dolarů

Přestože je pozice ruského automobilového průmyslu ve srovnání s vyspělými zeměmi vcelku tristní, rozhodla se Moskva neskládat zbraně. Výsledkem snažení je luxusní limuzína Aurus Senat, aktuální vozidlo ruského vládce Vladimira Putina.

Aurus Senat lze zařadit do kategorie obrněných limuzín a je výsledkem úsilí ruské státní agentury Nami a automobilky Sollers. Do oficiálního prodeje bude stroj úctyhodných rozměrů zařazen v lednu příštího roku. V prvním roce bude automobilka spokojená s prodejem 150 kusů, vize o 10 000 prodaných vozech se ovšem jeví jako přehnaně optimistická.

O patřičnou reklamu ruské limuzíny se stará sám Vladimir Putin, který se právě tímto strojem nechal odvézt jak na svou slavnostní inauguraci, tak především na mediálně mimořádně sledované setkání s Donaldem Trumpem v Helsinkách.

Přestože má Aurus Senat snahu alespoň opticky konkurovat vozům jako Rolls – Royce Phantom či Maybachu S 600 Pulman Guard, technickými daty neoslní. O pohyb se stará 4,4 litrový hybrid V8 o síle 568 koní. Disponuje pohonem na všechna čtyři kola, devítistupňovou automatickou převodovkou, zrychlením z 0 na 100 km/h za šest sekund. Cena začíná na částce 160 000 USD, tedy cca 3 400 000 Kč.

Nutno však říci, že veškeré údaje platí pro verzi určenou „běžným“ zákazníkům. Putinův vůz je pochopitelně neprůstřelný, pasažéry údajně ochrání i před následky pumového útoku. V případě touhy po stejné výbavě si bude nutno připlatit. Pro ruské oligarchy by se ovšem nemělo jednat ani zdaleka o neřešitelný problém.

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 19.9.2018

Aurus Vladimir Putin Rusko

Další články