Seiko zdolalo hodinářský Mout Everest

Přestože je svět luxusních hodinek v první řadě o Švýcarsku, čas od času se objeví výjimka potvrzující pravidlo. Přesně tak je tomu v případě hodinářského skvostu z produkce Seiko.

Značka založená v roce 1881 Kintaro Hattorim představila první hodinky v roce 1924 a proslula především originálními řešeními elektronických hodinek. Mimo jiné se jednalo o první quartzové hodinky, quartzový chronograf a automatický quartz, tedy o hodinky dobíjené kineticky. Zákazníky oslovuje kombinace ceny a výkonu.

V tomto případě se ovšem značka země vycházejícího slunce pustila do kategorie „haute horologie“ a podle ohlasů se jednalo o správné rozhodnutí.  Znalci totiž hodnotí limitovanou edici, Grand Seiko Kodo Constant  - Force Tourbillon jako „povýšení brandu na novou úroveň hodinářství.“

Hodinky představené na výstavě Watches & Wonders 2022 z limitované edice dvaceti kusů mají 43,8 mm pouzdro řazené do „Grammar of Desing,“ vyrobené z platiny a patentované slitiny Brilliant Hard Titanium. Natahovací strojek se skládá z 340 komponentů, uváděná rezerva chodu je 72 hodin, přesnost - 3/+5 sekund denně. Zároveň se jedná o nejdražší hodinky v historii značky. Doposud se z pomyslného prvenství těšil model Grand Seiko Masterpiece Collection SBGD2007 z platiny za 185 000 dolarů, následují kolekce Grand Seiko Elegance SBGW (platina oranžové zlato, 97 000 dolarů) a platinové Grand Seiko Heritage Colleciton SBGA385.

Další články