Největší černý diamant na světě Enigma jde do dražby

Stát by se tak mělo v první polovině února během speciální akce věhlasné aukční síně Sotheby´s - ve hře bude největší fasetový diamant, jaký se kdy objevil na aukci. Navíc kámen o hmotnosti 556 karátů je černý.

Drahokam s názvem Christened the Enigma nebyl doposud nikdy vystavený na veřejnosti a nestal se ani objektem prodeje na volném trhu. Proto znalci odhadují, že se konečná cena bude pohybovat v poměrně širokém rozmezí 4,1 milionu USD až 6,8 milionu USD. Jak tomu bývá ovšem v takových případech zvykem, nelze rozhodně vyloučit, že se mezi zájemci objeví jedinec, který obrátí původní předpoklady naruby.  

Jak napovídá název Enigma, původ diamantu je zahalen tajemstvím. Podle znalců Sotheby´s ovšem existuje nemalá pravděpodobnost, že za jeho vznikem stojí srážka asteroidu se Zemí. Každopádně od roku 2004 se Christened the Enigma těší uznání jako největší černý diamant. Osvědčení vydal Americký geologický institut. O dva roky později pak následoval zápis do Guinessovy knihy rekordů.  

O originalitě drahokamu vypovídá kromě neobvykle vysokého lesku rovněž 55 faset, odpovídajících hmotnosti 555,55 karátu. „Diamant Enigma je mnohem více, než diamant, jedná se o vzácný předmět,“ uvedl v tiskovém prohlášení specialista na prodeje šperků a drahých kamenů londýnské pobočky Sothbey´s Nikita Binani. „Aukce nabízí jedinečnou možnost stát se majitelem miliardy let starého vesmírného zázraku.“

Další články