Dražba pozůstalosti Freddie Mercuryho přinese miliony dolarů

Přestože frontman skupiny Queen zemřel v roce 1991, zůstává jeho odkaz, zejména díky oscarovému snímku Bohemian Rhapsody, stále aktuální. Na tuto skutečnost sází organizátoři zářijové dražby v Londýně, která bude obsahovat 1500 položek ze zpěvákovy pozůstalosti. Tyto bude možno zhlédnout ještě před aukcí na výstavách v New Yorku, Los Angeles a Hongkongu.

Majitelkou sbírky je Mercuryho dědička Mary Austinová. „Spoustu let se těším z privilegia žít obklopená věcmi, které Freddie tak miloval,“ uvedla v tiskové zprávě, kterou publikoval server insider.com. „Po desetiletích ale přišel čas učinit těžké rozhodnutí a ukončit jednu životní kapitolu.“ Část výtěžku dražby půjde na dobročinné účely nadací Mercury Phoneix Trust a Elton John AIDS Foundation.

Hranici milionů dolarů by měla zdolat letenka, na kterou si zpěvák psal poznámky ke skladbě Bohemian Rhapsody, která se měla původně jmenovat Mongolian Rhapsody, cena je odhadována na 1 – 1,5 milionů dolarů. Nového majitele z řad fanoušků Queen nepochybně najde další letenka s textem a záznamem akordů k megahitu We Are The Champions, cena by se mohla vyšplhat až na 376 000 dolarů.

Bezpochyby velký boj se strhne o slavnou královskou korunu, kterou Freddiemu vyrobila jeho kamarádka a kostýmová výtvarnice Diana Moseley. Koruna byla součástí jeho koncertního dress code The MagicTour z roku 1986, předpokládaná cena 500 000 dolarů.

Mezi patnácti stovkami exponátů nechybí například grafický list Pabla Picassa z roku 1962 Jacqueline Au Chapeau Noir, který visel v kuchyni Freddieho Mercury´s Garden Lodge (88 000 USD). A také kožená bunda, kterou měl na sobě zpěvák během jediného vystoupení Queen na Saturday Night Live v roce 1982 (38 000 dolarů), či jeho kytara Martin D – 35 (63 000 USD). Ve výčtu nesmíme zapomenout na kotníkové tenisky Adidas, které začal Freddie nosit v roce 1979, v západní Evropě se tenkrát jednalo o silně nedostatkové zboží, zpěvák proto nakupoval během turné Queen v Los Angeles, dražit se bude hřebínek na knír Tiffany (1100 USD).      

Další články