Caravaggio či žák? Rozdíl 55 milionů dolarů!

Ve světě obrazů to funguje většinou tak, že podvodník nabízí kopii za cenu originálu. Ve Španělsku ovšem řeší zcela opačný problém. Jeho původcem je malá olejomalba s názvem The Crowning of Thorns.

Jak informuje britský list The Guardian, nabyli totiž znalci dojmu, že existuje vysoká pravděpodobnost, že se v případě doposud víceméně bezvýznamného obrazu jedná o dílo slavného italského barokního mistra Caravaggia. Španělská vláda proto udělila obrazu chráněný status s vysvětlením, že skupina znalců dostane patřičný časový prostor k určení skutečného autora. Za toho je doposud považován malíř José de Ribera, velký obdivovatel Caravaggia působící v 17. století. V případě prodeje se vyvolávací cena pohybuje kolem 1 700 dolarů. Prokáže-li se ovšem Caravaggiovo autorství, vyletí cena takřka do oblak - znalci hovoří o reálné částce 56,7 milionu dolarů.

Chráněný status dává současným majitelům obrazu povinnost informovat o případném prodeji patřičné úřady, neboť  země, ve které se dílo nachází, v tomto případě Španělsko, disponuje předkupním právem. Majitelé nejspíše velebí okamžik, kdy se rozhodli zaprášený obraz lehce očistit a zaslat do madridské aukční síně Ansorena. Při podrobné prohlídce totiž znalci konstatovali užití klíčových detailů Caravaggiovy tvorby, jako například šerosvit. Kromě toho bičování Krista bylo základním tématem umělcovy tvorby během jeho pobytu v Neapoli. Prokáže-li se pravost obrazu, mohou majitelé začít zvažovat cestu kolem světa na vlastní jachtě. 

Další články