Nejdražší stavbou světa je mešita za 100 miliard dolarů

Zatímco v Česku se ze stavebního zákona stal politický evergreen - legislativa, kterou prosadila Babišova vláda, neplatí, protože nová koalice chce zákon ještě vylepšit, ve světě se staví. Developeři nemají problém s investicemi v řádech miliard dolarů, jejich finanční síle nemohou přes veškerou snahu konkurovat ani čeští stavitelé silničních stezek, kdy kilometr může vyjít i na 90 milionů korun.

Za vůbec nejdražší stavbu je podle webu Ranking Royals považována mešita Masjid Al – Haram za 100 miliard dolarů. Jakkoli se zdá být částka na první pohled nepředstavitelná, jedná se nejspíše o návratnou investici. Mešita se totiž nachází v Mekce, nejvíce svatým místem všech muslimů, kdy se po návštěvě z řadového věřícího stává hadží. Velká mešita se rozkládá na ploše 94 akrů (1 akr = 0,4 h) a pojme až 4 miliony návštěvníků.

Na druhém místě se nachází pro nemálo Čechů známé obchodní super centrum Dubai Mall ve Spojených arabských emirátech za 24 miliard dolarů otevřené v roce 2009. I v tomto případě se investor nejspíše nemusí bát, na prodejní ploše větší než 502 000 metrů čtverečních se totiž nachází 1 300 obchodů, 200 restaurací, nechybí obří akvárium, případně kluziště.

Třetí nejdražší stavba planety Abraj Al – Bait byla postavena opět v Mekce. Saúdská Arábie investovala do stavby patnáct miliard dolarů. Jedná se o sedmivěžový komplex ve vlastnictví královské rodiny, kromě rezidenčních apartmánů je jeho součástí pětipatrové nákupní centrum. Stavba byla vybudována na troskách historické pevnosti Ajyad a je součástí King Abdulaziz Endowment Project z roku 2011.  Stavba má hodiny s největším ciferníkem na světě a nachází se v blízkosti Masjid Al – Haram.  

Další články