Nejdražší nemovitost světa, Villa Aurora, stojí 532 mil. USD

Po loňském roce, kdy trh s luxusními nemovitostmi převážně kolísal a padal, se letos začalo, přes pokračování pandemie, blýskat na mnohem lepší časy. Pravda, v kursu jsou stále privátní ostrovy nabízející únik před realitou, na trhu se však objevily i mimořádně zajímavé nemovitosti, jejichž žebříček přináší server Robb Report.

Finančně nejnáročnější nemovitost končícího roku se kupodivu nenachází v blízkosti moří či oceánů, ale v Římě, do kterého vedou všechny cesty světa. Současná majitelka pět století staré šestipatrové vily, princezna Rita Boncompagni Ludovisi, se touží domu s obytnou plochou cca 1 000 metrů čtverečních za 532 milionů dolarů zbavit, neboť  nemá síly a nejspíše rovněž zdroje na nákladnou údržbu. Přesto se především znalci umění shodnou na tom, že se jedná o velmi solidní cenu. Vila je totiž „domovem“ jediné existující stropní fresky mistra Caravaggia, jejíž hodnota se odhaduje na 350 milionů dolarů. Dům dále obsahuje fresky známého italského malíře Il Guercina, autorství soch na příjezdové cestě je připisováno samotnému Michelangelovi. 

Druhá nejdražší prodávaná nemovitost letošního roku pak ukazuje, že ani obchod s realitami nemusí mít logiku, neboť  Middle Gap Road za 487 milionů dolarů je součástí občanskými nepokoji zmítaného Hongkongu. Dům postavený na počátku 90. let minulého století má cca 3 000 metrů čtverečních obytné plochy, čtyři ložnice, stejný počet koupelen a kruhový bazén v zadní části. Na ceně se podepsala adresa, neboť  nemovitost se nachází v luxusní hongkongské čtvrti Peak. Mimochodem, v roce 2015 se cena vyšplhala na 657 milionů USD. Možná se tedy, vzhledem k vývoji, vyplatí počkat.    

Další články