Konferenční stolek z motoru V10 Dodge Viper, cena 11 500 USD

Zdá se, že spalovacím motorům zvoní s postupem času hrana, neboť automobilový svět směřuje k elektromobilně. Na tuto skutečnost reagoval extravagantní designér John Cobb, který se rozhodl pokrýt případnou nostalgickou poptávku po starých, dobrých časech luxusním stolkem.

Jak vysvětlil v rozhovoru pro server Motor1, volba padla nikoli na standardní konferenční stolek z bloku motoru, jako je tomu v případě kusu nábytku, jehož základ tvoří agregát z Lamborghini Murcielago, ale pro cosi zcela originálního. Za tímto účelem sehnal dvě desetiletí starý motor V10 z Dodge, který leštil tak dlouho, až vypadal jako nový. Z pístů a ojnic vyrobil nohy stolku, jehož součástí je dále kovový rám se skleněnou deskou.

Tímto ovšem proces výroby zdaleka neskončil. Každý jednotlivý válec motoru V10 má totiž vlastní hořák a zapalovač, všech deset válců je ovšem rovněž možno zapálit otočením klíčku. Hořáky jsou napájeny propan butanem, sílu plamene lze regulovat prostřednictvím plynového pedálu, který je prakticky totožný s pedálem ve Viperu. „Musím přiznat, že zprovoznění systému, na základě kterého vzplane všech deset hořáků po otočení klíčkem, se mi zpočátku jevilo jako zcela nemožné,“ říká John Cob. „Nenechal jsem se ale odradit, dlouho nad tím přemýšlel, zkoušel a zkoušel. Nakonec se to povedlo a výsledek stojí za to.“

Proces výroby hořícího konferenčního stolku zabral pět měsíců, případní zájemci ale mají možnost si originální kus nábytku objednat za 11 500 dolarů. 

Další články