V roce 2050 bude nejbohatší zemí světa Čína

Analytici společnosti HSBC Holding, nadnárodní organizace se sídlem v Londýně poskytující bankovní a finanční služby, si zahráli na prognostiky. Výsledkem jejich práce je odhad bohatství jednotlivých zemí v roce 2050.

Nejbohatší zemí světa se stane Čína (25,33 bilionů dolarů). Ve srovnání s dneškem si o jedno místo polepší. Specialisté HSBC přitom poukazují na skutečnost, že čínská ekonomika zatím nevykazuje známky zpomalení růstu. Ve srovnání s konkurencí má jednoznačně nejlacinější pracovní sílu, do roku 2050 zabuduje do své ekonomiky rovněž Macao a Hongkong. Na druhém místě budou USA (22,27 bilionů dolarů). Na vině propadu má být zpomalení ekonomického růstu. Na pomyslné stupně vítězů nejbohatších zemí světa, se pak, pro mnohé nejspíše překvapivě, posune Indie (8,17 bilionů dolarů). HSBC upozorňuje na systematický vzestup indické ekonomiky, díky konzistentnímu růstu porodnosti, se bude zemi s více, než miliardovou populací, dostávat dostatečného množství kvalifikované pracovní síly.  S bramborovou medailí se bude muset spokojit Japonsko (6,43 bilionů dolarů). Před zemí vycházejícího slunce stojí podle ekonomů nesnadný úkol v podobě rostoucí populace seniorů, na druhé straně struktura ekonomiky postavená po desítky let na fungujících průmyslových gigantech se s tímto úkolem vyrovná.

Ze zemí starého kontinentu si v roce 2050 povede nejlépe Německo (3,71 bilionů dolarů). Experti v tomto případě poukazují na silný a funkční bankovní systém, totéž platí v případě průmyslu. V těsném závěsu za Německem se udrží i přes Brexit Anglie (3,58 bilionů dolarů). Naopak po evropském vůdcovství prahnoucí Francie (2,75 bilionů dolarů) bude ráda za deváté místo za Brazílií (2,96 bilionů dolarů) a Mexikem (2,81 bilionů dolarů). První desítku nejbohatších zemí v roce 2050 uzavře Kanada (2,29 bilionů USD).

Další články