Letiště jako designový skvost

Nový futuristický terminál A letiště Zayed International Airport stál 3 miliardy dolarů a nahradil staré terminály 1, 2 a 3. Je domovskou základnou národní letecké společnosti Etihad a byl pojmenován po zakladateli Spojených arabských emirátů, šejku Zayedovi bin Sultanu Al Nahyanovi.

Terminál navrhla americká architektonická firma Kohn Pedersen Fox Associates, která stojí za komplexem Hudson Yards v New Yorku a hotelem Atlantis The Royal v Dubaji1. Terminál má vlnitou střechu, která připomíná duny, a čtyři ramena ve tvaru X, která jsou tematicky inspirována přírodními krajinami Abú Dhabí: pouští, mořem, městem a oázou. Vstupní prostor dominuje instalace Sana Al Nour, obří váza z 1 632 zakřivených průsvitných skleněných panelů, která slouží jako energeticky úsporný systém proudění vzduchu pro celý terminál.

Po otevření tohoto nového terminálu je Zayed International Airportediné  jediné letiště na světě, kde cestující mohou projít imigrační kontrolou, odbavením a nástupem na palubu bez potřeby fyzických dokladů, díky biometrickým kamerám umístěným na strategických místech. Cestující si musí zaregistrovat svou tvář a poté mohou používat rozpoznávání obličeje k urychlení procesu. Letiště tvrdí, že doba od nádraží k bráně je 12 minut, pokud používáte biometrický systém a máte vhodnou odjezdovou bránu.

Po bezpečnostní kontrole vstoupíte do zářivého nákupního ráje, který pokrývá 35 000 čtverečních metrů. Můžete si pořídit značkové zboží od Gucci , Yves Saint Laurent, Hermes  či třeba Ferragamo, nebo si dát kávu, oběd nebo večeři v některé z mnoha restaurací a kaváren, jako jsou Costa Coffee, Starbucks, TGI Fridays, McDonald’s, KFC, Jones the Grocer, Camden Food Co, Meat District a Todd English restaurant.

Zážitek z odletu vrcholí ve světové třídě Etihad lounge, která nabízí tři patra luxusu pro cestující v business, první třídě a ekonomické třídě s určitým statusem. Lounge má živou kuchyň, která podává místní a mezinárodní pokrmy, bar na úrovni pětihvězdičkového hotelu, 18 sprchových koutů, herny pro dospělé i děti a více elegantních sedaček, než si můžete zamávat polštářkem na krk. Některé brány jsou připojeny k lounge, která má obrovská okna s nádherným výhledem na letadla na ranveji, včetně superjumbo A380. Pokud je vaše letadlo odjíždí z jedné z bran připojených k lounge, můžete nastoupit přímo.

Facebook Twitter G+ E-mail

Zdroj: Mail Online 4.3.2024

letiště Ethiad

Další články