Početí Františka Kupky překonalo rekord

František Kupka, významný český malíř, znovu dosáhl historického úspěchu na umělecké scéně, když jeho olejomalba nazvaná "Conception/Danae" (Početí) byla prodána za rekordních 115 milionů korun na pražské aukci. S přihlédnutím k aukční přirážce dosáhla celková cena obrazu až 126,5 milionu korun, čímž se stalo nejen nejdražším Kupkovým dílem vydraženým v Česku, ale i nejdražším obrazem prodaným na aukci v historii České republiky. Tím byl překonán předchozí rekord držený dílem Bohumila Kubišty, které bylo prodáno za 123,6 milionu korun.

Dílo "Početí" bylo vydraženo v prostorách letenského pavilonu Expo 58, kde se aukce konala. Vyvolávací cena tohoto obrazu byla stanovena na 85 milionů korun, ale díky intenzivním příhozům došlo k rychlému navýšení ceny. Obraz nakonec vydražil zájemce přítomný v sále, který v posledních okamžicích přihodil další milion korun nad předchozí telefonickou nabídku.

František Kupka, jehož tvorba se řadí mezi klíčové představitele abstraktního umění, vytvořil toto dílo v roce 1930. Obraz má rozměry 49 x 73 centimetrů a patří k jeho takzvaným mašinismům, kde se inspiroval stroji a technologickými výdobytky té doby. Kupka ve svém díle často zašifroval příběhy a mytické náměty, v tomto případě je to příběh o Zeusově proměně ve zlatý déšť, aby pronikl k ukryté královské dceři Danaé.

Vedle díla "Početí" bylo na stejné aukci nabízeno i množství dalších uměleckých děl, včetně sbírky sedmi olejomaleb Josefa Šímy, děl Václava Boštíka, Jana Zrzavého, Emila Filly a koláže Toyen. Tyto práce měly vyvolávací ceny v rozmezí od jednoho do šesti milionů korun. Podle informací z Adolf Loos Apartment and Gallery, celkem bylo prodáno 82 ze 88 nabízených uměleckých děl za celkovou cenu 218 milionů korun včetně přirážky.

Tento úspěch znovu potvrzuje Kupkův význam na české i mezinárodní umělecké scéně a zároveň ukazuje, že zájem o kvalitní umění v České republice nadále roste, což se projevuje i na stoupajících cenách na aukcích.

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 21.4.2024

František Kupka aukce

Další články