Americký fotbal se chystá na olympiádu

Nová sezona Snapbacks ligy amerického fotbalu, která odstartovala prvním kolem předposlední víkend v březnu, přináší významné změny. Nejspíše na to má vliv i skutečnost, že americký fotbal se ve své bezkontaktní verzi stal nově, rozhodnutím MOV, olympijským sportem.

Snapbacks ligy, nejvyšší tuzemské soutěže, se účastní osm týmů, z čehož dva jsou ze Slovenska. Na Slovensku bude také letos uspořádáno finále této soutěže, Tipsport Czech Bowl XXXI, a to konkrétně na stadionu pod Zoborom v Nitře, kde domácí tým, Nitra Knights, těží z vysoké návštěvnosti a popularity amerického fotbalu v městě.

Podle místopředsedy asociace Radima Kroulíka bylo pro výběr místa konání finále rozhodující nadstandardní zázemí a zápasový program Nitry, což nasvědčuje příslibu atraktivního závěru ligy. Tato změna přináší americkému fotbalu na Slovensku bezprecedentní pozornost a potenciál pro další růst.

Další výraznější změnou je vstup týmu Pardubice Stallions do této soutěže místo Brno Alligators, kteří patří mezi čtyři nejstarší kluby amerického fotbalu v Česku. Loňské výsledky a stávající hráčský kádr jim však pokračovat v účinkování v nejvyšší soutěže neumožnil. Letos tedy budou bojovat o umístění v druhé lize.

Vedle již zmíněných Nitra Knight, extrémně motivovaných konáním finále v Nitře, patří mezi favority letošní sezony Vysočina Gladiators, jejichž quarterback Jan Dundáček zůstává jednou z klíčových postav ligy. Překvapit však mohou i Pardubice, silné ambice mají také ve Znojmě, kde domácí Knights vede na pozici hlavního trenéra Martin Kocián, který několik posledních let působil v této pozici i u týmů v rakouské lize.

V rámci tiskové konference uspořádané při zahájení letošní sezony, Filip Hobza, první muž amerického fotbalu v Česku, zdůraznil, že díky silné podpoře partnerů a orientaci na vlastní zdroje a marketing, je americký fotbal méně zasažen omezením státních dotací, což svědčí o odolnosti a samostatnosti tohoto sportu v ČR.

Americký fotbal se zároveň těší na možnost být zastoupen na olympijských hrách v Los Angeles v roce 2028, tentokrát ve formě flag fotbalu. Tato varianta bezkontaktního fotbalu by mohla přilákat i hráče NFL, což by sportu zajistilo významnou pozornost a popularitu.

Televizní přenosy ze Snapbacks ligy bude i v letošní sezoně produkovat O2 TV Sport. Přenosy poběží vedle kanálu Premier Sport 2 i na stanicích Sporty TV a slovenské JOJ Šport. Na ČT sport pak nebude chybět 14. ročník magazínu Touchdown.

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 28.3.2024

ČAAF Snapbacks liga americký fotbal olympiáda NFL

Další články