Svět umění očekává aukci Rockefellerovy sbírky

V březnu tomu bude rok, co ve 101 letech zemřel americký bankéř David Rockefeller. Nyní byla v Londýně představena umělecká sbírka manželů Rockefellerových, jež bude nabídnuta v květnové aukci. Skromnější odhady mluví o hodnotě přesahující 10 miliard korun.

David Rockefeller byl mužem, jehož jméno je synonymem pro bohatství a moc. Vedle proslulé bankovní společnosti Chase Manhattan Corporation, kde tento americký bankéř a filantrop zastával pozici předsedy a výkonného ředitele, vládl jednomu z nejmocnějších rodinných klanů, jehož vliv sahá daleko za hranice Spojených států. Byl posledním žijícím vnukem zakladatele klanu Johna D. Rockefellera, amerického průmyslníka, který již v druhé polovině devatenáctého století pochopil význam ropy a s nástupem významu benzínu se stal prvním americkým miliardářem a nejbohatším člověkem na světě.

Za svůj dlouhý a plodný život si David Rockefeller spolu s manželkou Peggy, jíž přežil o 21 let, vytvořili pozoruhodnou sbírku umění, ve které jsou zastoupena díla Clauda Moneta, Pabla Picassa nebo Paula Gauguina. Výnos z prodeje této jedinečné sbírky čítající 2 000 předmětů půjde na charitu. K tomu rodinný historik Peter Johnson uvedl, že se David Rockefeller považoval pouze za dočasného správce těchto jedinečných uměleckých předmětů.

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 23.2.2018

David Rockefeller aukce Christie's

Další články