Nejoblíbenější vánoční filmy

Vánoce v moderním světě již delší dobu nejsou o pohodě a klidu, který si většina lidí připomíná maximálně tak v podobě přání. Pokud si ale vyšetří v prosincovém shonu chvilku pro sebe, pak ji obvykle stráví se svařákem, kakaem či čajem u některého z oblíbených „vánočních“ filmů.

Snad ve všech anketách o nejoblíbenější vánoční film je uváděna na některé z čelních pozic romantická komedie Láska Nebeská (Love Actually, 2003), jež se odehrává v současném předvánočním Londýně a popisuje mnoho příběhů, kde hlavním jmenovatelem je láska, ať  se jedná o ministerského předsedu (Hugh Grant), spisovatele (Colin Firth), stárnoucího popového zpěváka (Bill Nighy) a jeho manažera (Gregor Fisher), či svatebního svědka (Andrew Lincoln), který je zamilován do novomanželky (Keira Knightley) svého přítele.

Další oblíbenou romantickou komedií, která je spojena s vánocemi, jsou Prázdniny (The Holiday, 2016), kde si movitá obyvatelka luxusní losangeleské rezidence Cameron Diaz  a Kate Winslet bydlící v domku na samotě v jižní Angli, vymění prostřednictvím webové aplikace na 2 týdny své příbytky, aby unikly předvánočním depresím. Přestože si chtějí odpočinout od komplikovaných vztahů, objeví se v jejich okolí noví muži. Cameron Diaz v Anglii objeví Jude Law, Kate Winslet se v L.A. dá dohromady s Jackem Blackem.

Mezi nejoblíbenější animované vánoční filmy se řadí Polární expres (The Polar Express, 2004), v němž hlavní roli vytvořil Tom Hanks. Je tomu skutečně tak, neboť  film byl vytvořen ojedinělou technikou, kdy skuteční herci zahráli postavy, které byly následně počítačově převedeny do animované podoby. Příběh pojednává o cestě chlapce, který už přestával věřit, vánočním expresem do země Santa Clause.

O propojení reálného světa s vánočními bytostmi pojednává i rodinná komedie Vánoční skřítek (Elf, 2003). Buddy (Will Ferrell) byl jako malý odvezen na Severní pól, kde je vychováván skřítkem (Bob Newhart). Časem však zjistí, a není to jenom jeho velikostí, že je zkrátka jiný. Cesta za hledáním odpovědí ho přivede až do současného New Yorku, kde se setká se svým skutečným otcem, jenž je uznávaným nakladatelem (James Caan), a dívkou (Zooey Deschanel), která mu pomůže navrátit současné populaci ducha vánoc.

Vysokého skóre v průzkumech oblíbenosti vánočních filmu dosahuje Smrtonosná past (Die Hard, 1988), což docení převážně příznivci akčních thrillerů. Newyorský policista John McClane (Bruce Willis) přiletěl do Los Angles podpořit svou ženu na firemním předvánočním večírku. Do ještě nedokončené budovy firmy Nakatomi, kde se akce koná, ale vtrhne německý terorista Hans Gruber (Alan Rickman) se svou skupinou, neboť  chce získat 640 milionů dolarů z firemního sejfu. Bruce Willis však tomu nečině nepřihlíží.

Další články