Pít či nepít? Odpověď za 100 milionů dolarů!

Podle serveru The New York Times hodlají vědci z Institutu národního zdraví USA s konečnou platností zodpovědět otázku ohledně prospěšnosti pravidelné, leč střídmé konzumace alkoholu. Stěžejní otázkou výzkumu je případný kladný vliv alkoholu na prevenci srdečních onemocnění.   

Hned na úvod je nutno zdůraznit, že výzkum, který vyjde na sto milionů dolarů, financovali z 68% přední výrobci alkoholu Anheuser – Bush InBev, Heineken, Diageo, Pernod Ricard a Carslberg. Tato skutečnost podle některých názorů výsledky průzkumu předem zpochybňuje.

Ať  tak, či onak, ještě před začátkem studie přišli vědci s novou definicí mírné porce alkoholu. Jedná se o 340 ml piva, 140 ml vína a 42 ml tvrdého alkoholu. Zatímco muži mají nárok na dvě dávky denně, ženy se musí spokojit s polovinou. Metabolismus žen totiž zpracovává alkohol pomaleji, než je tomu v případě mužů, což zvyšuje pravděpodobnost jeho negativního vlivu na organismus.  

V roli figurantů má působit pět tisíc mužů a žen v minimálním věku padesát let. Výběr nebude jednoduchý, jak by se snad mohlo na první pohled zdát. Zatímco nemocní kardiovaskulárními chorobami, případně lidé k těmto chorobám náchylní, dostanou vzhledem k cíli výzkumu zelenou, pravidelní konzumenti a abstinenti budou vyloučeni.  

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 13.7.2017

The New York Times

Další články