Vezme si mafián 500 miliónů USD do hrobu?

18. března 1990 přepadla dvojice ozbrojených gangsterů muzeum v Bostonu a odnesla si obrazy v hodnotě 500 miliónů dolarů, což se v přepočtu rovná dvanácti miliardám korun. Po šestnácti letech policie tápe, navíc jeden z vážně podezřelých, mafián Roberto Gentile leží na smrtelné posteli a hrozí tak, že si tajemství a možná i vzácná díla vezme s sebou do hrobu.

Při zmiňované akci totiž zmizely z muzea tři obrazy Rembrandta, jeden Vermeer (hodnota obrazu díla „Koncert“ se odhaduje na 200 mil. USD), dále čtyři plátna Edgara Degase, po jednom od Edouarda Maneta a Govaerta Flincka. Jednalo se největší krádež umění v dějinách USA, nicméně, vzhledem k „horkosti“ zboží, panoval názor, že se obrazy dříve či později objeví. Zatím se tak však přes celosvětové pátrání nestalo, byť  policie žije v představě, že jeden ze zlodějů, mafián Robert Donati byl v září 1991 unesen a poté brutálně zavražděn.

Neutěšený stav pátrání trvá i poté, co v hledáčku FBI uvízl již zmiňovaný Robert Gentile. Zkušený gangster totiž agentovi v utajení nevědomky prozradil, že ví nejméně o dvou obrazech pocházejících z loupeže. Před čtyřmi lety provedla policie v jeho domě domovní prohlídku, při které našla seznam uloupených obrazů a policejní uniformy. Robert Gentile se pak podrobil testu na detektoru lži, podle výsledků se pravděpodobnost toho, že v souvislosti s loupeží hovořil pravdu, rovná 0,1%.

Přestože to na zatčení nestačilo, skončil nakonec Gentile ve vězení. Stalo se tak za prodej zbraně usvědčenému vrahovi. Od té doby se však jeho zdravotní stav zhoršil natolik, že federální úřady pověřily jeho advokáta sdělit rodině, že pravděpodobnost smrti osmdesátiletého gangstera se den ode dne navyšuje.  Jak potvrdil advokát, Gentile ani nereagoval na možnost vyměnit informace o odcizených obrazech za návštěvu rodiny a možnost rozloučit se s blízkými. Žádné obrazy prý neexistují.

Další články