Šachová bitva o Issu za 1,9 milionu dolarů

Jak pravil německý filozof Arthur Schopenhauer, v životě je to jako při šachu. Promyslíme plán, ten je však podmíněn tím, co při šachu zamýšlí soupeř a v životě osud.  Těžko lze říct, co zamýšlel jeden z nejlepších klenotníků a gemologů historie Ruvel Perelman, když 14 000 hodin vyráběl šachy. Výsledek jeho práce je ovšem patřičně finančně oceněn.

Zdrojem inspirace špičkového odborníka na práci s diamanty se stala bitva u Issu, která znamenala v roce 333 před naším letopočtem první přímý střet makedonského krále Alexandra Velikého a perského velkokrále Dareia III. Nakonec vyhrál makedonský panovník a jednalo se o natolik proslulou bitvu, že po 400 letech byla dokonce zhotovena mozaika bitevní scény.

Součástí vysoké šachovnice jsou malé sošky účastníků lítého boje a nechybí sloni. Zatímco při výrobě figurek byla použita kombinace čtrnáctikarátového zlata s polodrahokamy, šachovnice se stříbrnými rohy je z růžového rodonitu a zeleného malachitu.

Tím to ale zdaleka nekončí, pouhým otočením páčky figurky totiž ožijí. Veslaři veslují, lučištníci natahují luky, Alexander Makedonský sklopí meč, zatímco koním se třese hříva. V současné době se šachy nacházejí v prestižním starožitnictví M. S. Rau v New Orleans, kam je podle svědků s lehce provinilým výrazem přinesla klenotníkova dcera. Jak prozradil majitel Bill Rau, jsou šachy ve „fenomenálním“ stavu, cena 1,9 milionu dolarů se tak jeví jako zcela odpovídající. Vyšší cenovkou se aktuálně mohou pochlubit pouze Game Kings Chess set za tři miliony dolarů a Pearl Royaela Chess Set, který je o milion dolarů dražší.  

Další články