Luxusní klenotnictví zaplatilo hackerům 7,5 milionu dolarů

Přestože známé pravidlo hovoří o tom, že s vyděrači se nevyjednává, rozhodla se britská společnost Graff Jewelers ochránit za miliony dolarů soukromí svých movitých klientů. Tím ovšem, jak se zdá, její problémy nekončí.

Příběh se začal psát během loňského roku, kdy byl proslulý prodejce luxusních šperků „osloven“ ruskou hackerskou skupinou Conti s požadavkem na zaplacení patnácti milionů dolarů v bitcoinech. V opačném případě hrozilo prozrazení identity klientů, mezi které patří vedle Davida Beckhama či Oprah Winfrey například členové královských rodin ze Saúdské Arábie, SAE či Kataru. Pro ilustraci solventnosti majitelů, například Peacock Brooch by Graff vyjde na 100 milionů dolarů, Pink Emerald – Cut Graff Diamond stojí 46 milionů dolarů.

„Naším cílem je zveřejnění co největšího množství informací o klientele z USA, EU a Anglie, která nakupuje drahé šperky v časech, kdy obyvatelé jejich zemí řeší nebývalé ekonomické problémy,“ uvedli hackeři, kteří se po čase formálně omluvili členům královských rodin. 

Vedení Graff Jewelers začalo vyjednávat a srazilo požadovanou částku na polovinu, na začátku listopadu proběhla platba. „Soukromí klientů je pro nás prvořadé, od samého začátku jsme věděli, že hackerům zaplatíme,“ uvedla mluvčí společnosti. Uhrazenou částku pak požadovalo šperkařství po pojišťovně Travelers Companies Inc., jejíž vedení ovšem platbu zatím odmítá. „Jsme extrémně frustrovaní snahou pojišťovny vyhnout se vypořádání celé záležitosti, nezbylo nám proto nic jiného, než se obrátit na soud,“ konstatovala v rozhovoru pro agenturu Bloomberg mluvčí společnosti.    

 Server robbreport.com dále zmiňuje propad trhu s kryptoměnami, jestliže v čase platby se 7,5 milionu dolarů rovnalo 118 BTC, dnes má stejný počet bitcoinů hodnotu cca 2,3 milionu USD. Pokud ruští hackeři částku po obdržení neinvestovali, jsou dnes na třetině původního zisku.    

Další články