Kytara Paula jde do aukce, rekord 471 000 USD v ohrožení

Ačkoliv držitel šlechtického titulu a spoluzakladatel The Beatles Paul McCartney proslul především jako baskytarista, v tomto případě je ve hře kytara Les Paul Gibson z roku 1988.

Jak se uvádí ve zprávě Heritage Auctions, jedná se o nástroj, na který hrál bývalý „brouk“ během televizní pocty legendárnímu hudebníkovi a tvůrci kytar. Podle pořadatelů aukce je kytara navzdory užívání v perfektním stavu.

Nástroj dostal Paul McCartney před svým vystoupením v televizním pořadu HBO Les Paul and Friends: A Tribute Concert, z roku 1988. Jednalo se o rok, ve kterém byl zároveň uveden do Rock and Roll Hall of Fame. Slavný výrobce kytar Gibson vyrobil model Les Paul pro všechny hudebníky, kteří se akce účastnili, vedle Paula McCartneyeho se jednalo například o takové kytarové mágy jako BB King či Eddie Van Halen. Každá z kytar byla uzpůsobena stylu hry jednotlivých muzikantů, Paulův „levoruký“ nástroj má vyraženo hudebníkovo jméno s datem akce 8-18-88.

McCartney´s Les Paul bude vydražen 17. července v rámci aukce Heritage´s Guitars and Musical Instruments Signature Auction. Aukční dům zatím nepřišel s odhadem, vyvolávací cena začíná na 40 000 dolarech, což působí humorně. Vždyť  například baskytara, na kterou hrál v době svého působení v kapele Wings, se na konci loňského roku prodala za 471 000 dolarů. Podle znalců by neměl být problém částku překonat.   

Další články