Ceny běžných diamantů stouply o 20 %

Podle renomované agentury Bloomberg se tak stalo v důsledku sankcí zavedených vůči ruské společnosti Alrosa, která je, co se množství týká, největším těžařem diamantů na světě a její produkce pokrývá 27 % globálního trhu.

V roce 2012 podepsala ruská Alrosa smlouvu s belgickou společností Laurelton Diamondsa Inc. Jedná se o dceřinou společnost Tiffaty & Co. Na základě smlouvy bylo americké šperkařství povinno během tří let odkoupit surové diamanty v minimální hodnotě 60 milionů amerických dolarů. O pět let později byl v jednom z dolů nalezen růžový diamant o hmotnosti 28,65 karátu.

V důsledku sankcí chybí především menší diamanty, které na špercích doplňují „hlavní“ kámen. V minulosti by poptávku ze strany brusičů uspokojil bez problémů z pozice nejsilnějšího hráče na diamantovém trhu gigant De Beers, na začátku milénia se v londýnských trezorech nacházely surové diamanty v hodnotě pěti miliard dolarů. Jak ovšem oznámilo vedení společnosti, v současné době udržuje pouze provozní zásoby. Na lepší časy by se mělo začít blýskat prostřednictvím investic do dolů v JAR nejdříve v roce 2024. Generální ředitel De Beers Bruce Cleaver ovšem dodal, že v brzké době nelze očekávat pokrytí výpadku produkce Alrosa, která dodává na trh diamanty do hmotnosti dvou karátů.

Experti pak poukazují na možnost „míchání“ těžce vystopovatelných malých ruských diamantů s kameny z jiných zemí, což by se rovnalo obcházení sankcí. Aktivitám tohoto druhu by se nebránila zcela jistě Indie, jejíž více než miliardový trh projevuje o ruské diamanty nadále velký zájem.

Další články