Agenti ruské FSB zabavili v Moskvě hodinky Audemars Piguet

Jak říká třetí zákon Isaaca Newtona, každá akce vyvolává reakci. Ta ze strany nástupnické organizace KGB, které mimo jiné šéfoval ruský prezident a agresor Vladimir Putin, je ovšem málo obvyklá, zároveň ovšem vypovídá mnohé o současném stavu, ve kterém se Rusko nachází.

Jak oznámila agentura Bloomberg odvolávající se na švýcarský list NZZ am Sonntag, zabavili agenti FSB v Moskvě hodinky značky Audemars Piguet v řádech milionů dolarů. Ruská strana se nechala slyšet, že k zabavení došlo v souvislosti s celními delikty, švýcarské úřady jsou ovšem přesvědčeny o tom, že „svévolné a represivní opatření,“ je reakcí na sankce, které Švýcarsko uvalilo na Rusko po vpádu na Ukrajinu.

Podle dobře informovaných zdrojů ze švýcarského ministerstva zahraničí, reakce kabinetu země helvetského kříže rozpálila Kreml do běla. Švýcarsko totiž v minulosti proslulo přísnou neutralitou, kterou si zachovalo i v průběhu obou světových válečných konfliktů. Letos 28. února ovšem vláda jednoho z center světového bankovnictví rozhodla o změně neutrální pozice, když kromě zákazu exportu luxusního zboží zmrazila rovněž veškerá ruská aktiva. Stalo se tak přes skutečnost, že v loňském roce dosáhl export švýcarských hodinek do Ruska hodnoty 280 milionů dolarů a zásah tak pocítí i tradiční domácí hodinářské značky.   

Podle vedení Audemars Piguet došlo k akci FSB přes uzavření obou moskevských butiků. A je otázkou, jak si v tomto ohledu povedou další švýcarské luxusní značky, neboť  v tomto případě má Kreml kde, a hlavně co brát.

Další články