Největší plachetnici světa lze pronajmout za 450 000 liber

Plachetnice s názvem Aquijo měří 86 metrů, což z ní činí největší plavidlo svého druhu na světě. Nejednalo se ovšem o původní záměr, majitel pouze toužil po lodi schopné přesunu na konec světa, to vše při maximálním možném zachování luxusu.

Plachetnice je řazena do kategorie „únikových,“ její kapitán Gerhard Veldsman k tomu v článku pro Yachts International řekl: „Majitel chtěl prostřednictvím Aquijo poznávat svět. Máme za sebou plavbu kolem světa, na začátku roku 2020 jsme se vrátili do Nizozemí. Potom ovšem přišel Covid a všechno bylo rázem jinak.“

Padl totiž původní plán o doplnění zásob a plavbě směr Tichý oceán s cílem druhé plavby kolem planety. Akce ovšem musela být v důsledku nových cestovních pravidel způsobených koronavirem přerušena. „Bylo jasné, že zejména na malých ostrovech bude dostupnost vakcín minimální, proto jsme se zastavili,“ vysvětluje kapitán Veldsman. 

Obří plavidlo vyrobily v roce 2016 loděnice Oceanco a Vitters, jako vzor posloužila ikonická plachetnice Maltese Falcon, v zadní části ovšem přibyl velký bar. Výsledkem je větrem poháněná loď s plachtami o rozloze 6 000 m2, přičemž šest tun hmotnosti a 60 metrů výšky nebrání dosažení rychlosti 20 námořních uzlů, což se rovná 37 km/h. „Postavit takovou jachtu není ani zdaleka pouze o pochopení principu plachtění, ale i toho, co se děje pod palubou v rámci hyrdauliky,“ vysvětluje kapitán Veldsman.

Zatímco designu exteriéru se ujal Bill Tripp, interiér vyřešilo studio Dölker + Voges Design. Výsledkem je luxus zcela srovnatelný se super jachtami. „Délka lodi je dána nezbytností zkombinovat lehkou a výkonnou plachetnici s požitky největších motorových jachet. Nakonec se to povedlo. Z postele na palubu jsou to dva kroky, mimo jiné nechybí plážový klub s jacuzzi. 

 Plachetnice Aquijo není aktuálně na prodej, týdenní pronájem vyjde na 450 000 liber, což se v přepočtu rovná částce 13 435 466 korun. 

Další články