Miliardář vyhlásil válku Putinovi, v sídle přestane topit

V titulku uvedeným miliardářem je John Caudwell, jeden z nejbohatších Britů je znám pod přezdívkou Phones4U a řídí se pravidlem, podle kterého lze postupnými a systematickými kroky dosáhnout velkých věcí. Stačí chtít a začít.

Jak se sedmdesátiletý magnát vyjádřil v rozhovoru pro Daily Mirror, chápe obavy spoluobčanů z energetické krize, proto se, ač sám rozhodně netrpí nouzí, rozhodl jít příkladem. „Vytopím jednu místnost, ve které budeme všichni bydlet a 98 % domu zůstane bez vytápění,“ pravil. Přestože se jedná o symbolické gesto, anglický boháč přece jen netopením sebere ruskému diktátorovi nemalou částku, neboť  jeho panství, které si pořídil v 90. letech, za 887 000 dolarů pochází ze 17. století, kdy si se zateplováním domů nedělali těžkou hlavu. Dnes je hodnota nemovitosti s obytnou plochou cca 15 000 m2 jedenáct milionů dolarů. Anglický deník ovšem neuvádí, jak to bude s vytápěním Johnových nemovitosti v luxusní londýnské čtvrti Mayfair, případně lyžařských chat v zimních areálech ve Vailu (USA) a Whistleru (Kanada).

Každopádně miliardář se těší z plné domácí podpory, jeho manželkou je totiž bývala cyklistka, účastnice silničního závodu na OH 2008, osmatřicetiletá Modesta Vžezniauskaite z Litvy. Vzápětí po ruské agresi rodina přijala uprchlíky z Ukrajiny, zatímco otec odjel bojovat na frontu, matka se synem dostala byt, auto a chlapec navštěvuje stejnou soukromou školu, jako Johnův syn.

John Caudwell se tak tuto zimu vrátí do dětství. „Vyrůstal jsem v 50. letech ve Stoke, naše rodina byla chudá, na topení jsme neměli. Proto jsme se teple oblékali. Netvrdím, že bychom se měli vydat touto cestou, ale jsou věci, které můžeme udělat.“

Další články