Karneval v Benátkách již začal

Překrásné kostýmy, tajemné masky i výjimečná atmosféra okouzlí každého, kdo zavítá do Benátek v době konání karnevalu. Karneval začíná obvykle deset dní před Popeleční středou, tedy těsně před začátkem 40denního půstu před Velikonocemi, a je tak poslední příležitostí k velkému hodování, a trvá do 17. února.  

Jako vše v Itálii, je i karneval dosti živelný, takže přesný program nelze získat většinou ani pár dnů před jeho začátkem. Na přípravě se podílejí představitelé města, soukromí podnikatelé, majitelé restaurací, barů a krámků, ale také různé spolky a skupinky ochotníků. Každý další karneval je proto něčím jiný a originální. Na závěr karnevalu se vždy vyhlašuje na náměstí Svatého Marka nejlepší maska a koná se ples.

Karneval má dlouholetou tradici a složitou historii, jejíž kořeny sahají až do starověku. První písemný záznam o karnevalu se sice datuje do roku 1268, ale je téměř jisté, že slavnosti se konaly již o století dříve. Od začátku 14. století se objevovaly dokonce nové zákony, jejichž cílem bylo zabránit vytrvalému úpadku morálky benátských obyvatel. V roce 1339 byl vydán dekret, který zakazuje chodit v noci po městě v maškarních kostýmech. O tom, že byly mravy v Benátkách opravdu poněkud rozvolněné, svědčí dekret z roku 1458, který zakazuje vstupovat mužům do ženských klášterů v ženském převlečení a dopouštět se zde „strašných nectností“.

Od konce 18. století, kdy padla Benátská republika a k moci se dostala rakouská monarchie, přestaly být Benátky městem karnevalu a stala se z nich malá nevýznamná provincie, které byly odňaty osobní svobody. Přestože byl později zákaz nošení masek opět zrušen, ke skutečné obnově karnevalu došlo až teprve nedávno, v roce 1979, kdy italská vláda rozhodla o znovuobnovení tradičních kulturních oslav.

Benátské masky, neodmyslitelně spjaty s karnevalem, mohou být zhotoveny z kůže, porcelánu nebo papíru speciální technikou zvanou papírmašé. Ve středověku měli výrobci masek svůj vlastní cech. V současné době se masky obvykle malují ručně a zdobí se přírodním peřím, drahokamy, korálky a flitry.

Návštěvnost karnevalu se počítá na milióny a každým rokem přibývá diváků i tajuplných masek.

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 10.2.2015

Benátky Itálie karneval

Další články