Válka stojí miliardy

Jak napsal mistr Sun – c´ve svém kultovním traktátu Umění války, jsou všechny válečné konflikty založeny na podvodu. A taky na astronomických penězích. A to je, ačkoli to zní v souvislosti s aktuálním děním na Ukrajině takřka šíleně, vlastně dobře. Jak totiž praví predikce legendárního fyzika Alberta Einsteina: „Nevím, čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale ve čtvrté to budou klacky a kameny.“

Jak se ukazuje na Ukrajině, mimořádnou roli hrají ve válečném konfliktu rakety. Zatímco Rusové použili hypersonickou střelu Kinžal, americké a britské námořnictvo může spoléhat na balistické střely Trident II vypouštěné z ponorky, jejichž rychlost je 13 000 mil za hodinu. Raketa nebyla nikdy vypuštěna a nezbývá, než doufat, že se jedná o stále setrvalý stav, neboť  nese jaderné hlavice. Svého času se přemýšlelo o standardní verzi, leč, vyšlo najevo, že většina senzorů má problém s rozlišením jaderné balistické střely od konvenční. Náklady na vývoj 53,2 miliardy dolarů.

Na 83,7 miliardy dolarů vyšla americké daňové poplatníky ponorka třídy Virginia s jaderným pohonem operující jak v pobřežních vodách, tak v otevřeném oceánu. Kromě min a torpéd lze z ponorky vyslat nepříteli jasný vzkaz i prostřednictvím manévrující podzvukové střely s plochou dráhou letu Tomahawk, která jako střela prvního úderu zničí cíl na 2 500 kilometrů.

Mimořádnou zbraní je rovněž letoun kategorie Stealth F-22 Raptor do jehož vývoje bylo investováno 79,2 miliardy dolarů. Stíhačka disponuje dvěma raketami vzduch – vzduch krátkého doletu a šesti raketami stejné kategorie dlouhého doletu.

Silně odstrašujícím dojmem působí nepochybně i letadlová loď CVN – 78, cena za kus 9,8 miliardy dolarů. Jedná se o zbraň budoucnosti o rozloze 4,5 akrů (1 akr = 4 046 m2) a hmotnosti přes 100 000 tun. Kromě 75 letadel - loď je obří plavidlo vybaveno raketami Evolved Sea Sparrow.

Izraelský tank Merkava za 5 milionů dolarů sice není nejdražší, například americký M12A2 Abrams vyjde na 6,21 dolaru, může se však na rozdíl od americké, britské, německé či čínské konkurence pochlubit řadou bojových zkušeností. Poslední model Merkava Mk4 Barak využívá prvků umělé inteligence a rozšířené reality. Mimochodem, ruský T90 vyjde na 2,23 milionu USD.   

Další články