Přínos nebo bezpečnostní riziko?

Apple oznámil, v reakci na nařízení EU o digitálních službách, významnou změnu, která umožní stahování aplikací a platby třetích stran v Evropské unii. Od března Apple umožní uživatelům stahovat aplikace a nakupovat mimo svůj obchod App Store.

Apple doposud bránil stahování aplikací mimo App Store kvůli obavám o bezpečnost a soukromí uživatelů. Jeho obavy, že taková otevřenost představuje pro uživatele rizika, trvají, byl nucen se však podvolit nařízení EU.

Vývojáři tak nyní mohou distribuovat aplikace a přijímat platby mimo App Store, přičemž podléhají novému procesu kontroly, zaměřenému na integritu platformy a ochranu uživatelů. Apple však upozorňuje, že bude mít omezené možnosti zmírnit rizika, jako jsou podvody nebo škodlivý obsah. Doposud těmto problémům předcházel tím, že veškeré aplikace bylo možné získat výhradně prostřednictvím App Store, kam byly umístěny teprve po důkladném prověření.

Společnost Apple upravuje strukturu provizí a snižuje poplatek za předplatné a nákupy v aplikacích na 17 %, přičemž po prvním roce pro většinu vývojářů dále klesne na 10 %. Kromě toho byl zaveden nový 3% poplatek za "zpracování platby" a "základní technologický poplatek" ve výši 0,50 EUR za stažení aplikace po prvním milionu instalací. Navzdory těmto poplatkům Apple tvrdí, že většina vývojářů nakonec zaplatí méně než v současnosti. Pro uživatele iPhonů v Evropě je důležité, že aktualizace umožní přístup k čipu NFC iPhonu pro bezdrátové platby a při prvním spuštění prohlížeče Safari po aktualizaci vyzve uživatele k výběru výchozího prohlížeče. Prohlížeče navíc již nebudou omezeny na používání enginu WebKit společnosti Apple, což může zvýšit výkon prohlížeče na zařízeních se systémem iOS.

Změna umožňující stahování aplikací od třetích stran na zařízeních Apple je přijímána odbornou komunitou s velkými rozpaky. Oproti Androidu se zařízení Apple dosud z důvodu kontrolovaného systému distribuce aplikací prostřednictvím App Store vyhýbala zásadním problémům s podvody a škodlivým obsahem. Tato otevřenost, ke které byl Apple nucen přistoupit nařízením EU o digitálních službách, přináší obavy ohledně bezpečnosti a soukromí uživatelů.

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 20.3.2024

Apple App Store

Další články