Rolls – Royce má black list „překupníků“

Nejslavnější britská automobilka tak jde ve šlépějích Ferrari, když dává na černou listinu každého zákazníka, který svůj nový vůz prodá v podezřele krátké době. K rozhodnutí dospěla na základě několika prokazatelných případů spojených výhradně s elektromobilem Spectre.

Jak se píše v tiskové zprávě Rolls – Royce, představují překupníci v čím dál větší míře problém. Jejich strategie je jednoduchá a zdá se, že výnosná. Nejdříve koupí s pomocí svých kontaktů nový vůz, když obejdou pravidla s nákupem spojená, který vzápětí se ziskem prodají. Tímto uměle zvyšují nejen hodnotu vozů z druhé ruky, ale především poškozují po desetiletí budovanou image značky.  

„V praxi to u nás funguje tak, že chceme mít v mezích platných zákonů v případě nových zákazníků patřičné informace o tom, jaké jsou jejich představy o využití našich aut, až pak se dostanou na čekací listinu,“ vysvětlil u příležitosti představení Spectre v Kalifornii generální ředitel značky Müller – Otvös. Vzhledem k tomu, že prodej prvního elektromobilu v historii značky provázel mimořádný zájem, veškerá produkce je vyprodána do roku 2025, mezi 40 % nových zákazníků proniklo několik spekulantů, kteří si s poškozením image značky nedělali těžkou hlavu. Jejich jména jsou známa a mají jistotu, že si u Rolls – Royce neškrtnou.

K podobnému kroku prakticky současně sáhly automobilky a GM. V případě koupi Ford GT se musí zákazník zavázat k tomu, že vůz neprodá do dvou let. Na Corvette Z06 platí „karanténa“ jednoho roku.  

Další články