Rakeťák Kim má Mercedes – Maybach S 600 Guard

Washingtonské centrum pro pokročilé obranné studie (C4ADS) přišlo před časem s informací o tom, kterak neomezený vládce KLDR disponuje minimálně jedním vozem Mercedes z kategorie luxusních.

Na věci by nebylo zase nic až tak šokujícího, je totiž všeobecně známo, že si diktátoři, jejichž poddaní nemají často co do žaludku, rádi dopřávají luxusu. Nemalý problém se ovšem, zejména pro výrobce, může jevit v sankcích, které přijala Organizace spojených národů v reakci na severokorejský jaderný program. Na základě těchto sankcí je totiž jak jednotlivcům, tak společnostem striktně zakázán prakticky jakýkoli export a prodej luxusního zboží do KLDR. A o tom, že do této kategorie patří i Mercedes – Maybach S 600 Guard, jehož cena začíná na částce 500 000 dolarů, nemá cenu polemizovat. Mimo jiné je vůz vybaven koženými sedadly a pancéřováním, které si poradí se střelami z ručních palných zbraní a minami.  

Podle C4ADS byla obě luxusní vozidla odeslána z nizozemského přístavu Rotterdam 4. června 2018. Po plavbě přes Čínu, Jižní Koreu a Japonsko skončila v Rusku, odkud byla letecky transportována do severokorejského Pchjongjangu. A přestože výrobce Daimler v reakci na dotaz CNN uvedl, že společnost nemá žádnou informaci o tom, odkud obě vozidla pocházejí a jak se do KLDR dostala, stěží lze polemizovat nad aktuální severokorejskou adresou obou luxusních limuzín. Jak však mluvčí Daimler dodal, přestože společnost dodržuje patnáct let veškerá nařízení spojená s embargem, nemá automatickou kontrolu nad všemi vozy. Není proto vyloučeno, že Kimovy vozy Maybach mohou pocházet například z některého velvyslanectví, které se rozhodlo pro obměnu vozového parku.

Další články