Posádky jachet ruských oligarchů vzpomínají na zlaté časy

Zamražení jachet ruských oligarchů spojených s režimem Vladimira Putina, nepřináší problém pouze majitelům luxusních plavidel, ale také posádkám. V rozhovoru pro Business Insider se nejmenovaný kapitán, jehož identita je ovšem majitelům známa, rozhodl promluvit.

Kapitán, který má za sebou patnáct let služeb pro ruské majitele superjachet, prozradil, že drtivá většina oligarchů trvá v první řadě na 100% loajalitě a utajení plaveb. V některých případech má dokonce posádka ve smlouvě povinnost podstoupit v případě přání majitele test na detektoru lži. „Mají vypracovaný systém s cílem odvádět pozornost od skutečných majitelů,“ potvrdil s tím, že informace o smluvních podmínkách, cílech plaveb a klientele jsou zapovězeny, stejně tak, jako pořizování jakékoli privátní obrazové dokumentace.

Vedle kapitána superjachty se rozhodl promluvit i jeden za zaměstnanců, zajišťující nezbytný servis, kterého se v důsledku sankcí plavidlům aktuálně nedostává. Když v rámci služby s překvapením konstatoval, že jedna z jachet nemá prakticky žádné úložné prostory, včetně skříní, dostalo se mu zajímavého vysvětlení, ve smyslu: Skříní netřeba, protože koupím, použiju a vyhodím. Totéž platilo v případě personálu, který prováděl očistu paluby v luxusních mikinách Armani na jedno použití.

Co se finančního ocenění vlastní práce týká, nemohli si zaměstnanci stěžovat. I nejhůře placení jedinci totiž inkasovali kromě ubytování a stravy zdarma měsíčně 2 700 dolarů, příjem šéfkuchařů dosahoval částky 27 000 dolarů, zatímco kapitáni si přišli na 40 000 dolarů.

Další články