Nejbohatší Ukrajinec si pořídil jachtu za 500 milionů USD

Majitelem na poměry třídy obřího plavidla, jachta Luminance měří 145 metrů, je ukrajinský ultraboháč Rinat Akhmetov, jehož majetek se odhaduje na 5,7 miliardy dolarů. Loď byla spuštěna na vodu loni, podle Superyacht se jedná o největší jachtu, která bude letos předána majiteli, první plavba se očekává na konci roku.

Stavba gigantu o hmotnosti 9 400 tun byla zahájena v roce 2018, zadání bylo svěřeno známé německé loděnici Lursssen, která má v portfoliu jachty jako Nord, Flying Fox a Dilbar. Vzhledem k rozměrům, hmotnosti a výbavě se experti shodují na tom, že se musí jednat o plavidlo s cenovkou 500 milionů USD plus. Mimo jiné Luminance disponuje třemi bazény olympijských rozměrů, čtyřmi palubami, dvěma přistávacími plochami pro vrtulník a plážový klubem. Na ocelovém trupu je umístěna hliníková nástavba, paluby jsou z teakového dřeva. Interiér zůstává zatím utajen, jeho autorem je ovšem architekt Francoise Zuretti, je proto jisté, že se určitě nešetřilo. Provozní náklady lodi jsou odhadovány na 50 – 60 milionů dolarů ročně.

Ukrajinský miliardář, vlastník společnosti SCM zaměstnávající cca 200 000 lidí, je rovněž poslancem, což z něj nejspíše činí nejbohatšího zákonodárce na světě. Mimo jiné je majitelem nejdražšího penthouse v londýnském One Hyde Park v hodnotě 230 milionů dolarů, na plánovou rekonstrukci má připraveno dalších 120 milionů USD. Letos si tak udělal radost za miliardu dolarů. 

Další články