Jachta Azzam: velká a rychlá

Ještě před několika měsíci žil majitel fotbalové Chelsea, ruský miliardář Roman Abramovič v představě, že je majitelem největší jachty světa. Dnes už je ovšem všechno jinak.

Jeho Eclipse totiž musela ustoupit nové. Robustní kráska byla postavena v Německu a její stavitelé si pravdu mákli, neboť  měří úctyhodných 180 metrů. Do té doby největší Eclipse tak předčila o celých šestnáct metrů.

V souvislosti s Azzam je ovšem nutno říci, že doposud nevídané rozměry nepředstavují pro jachtu z kategorie top žádnou brzdu. Naopak, podle dostupných informací by se mělo jednat o jednu z nejrychlejších jachet vůbec. S pomocí dvou dieselových motorů o síle 94 000 koní a stejného počtu plynových turbín, je totiž v možnostech Azzam maximální rychlost atakující hranici 60 km/h.

Loďařská společnost Lürssen z Brém, která jachtu Azzam postavila, je jedním z předních stavitelů super jachet. Z jejích loděnic vyjely takové jako Octopus pro spoluzakladatele Microsoftu Paula Allena či Rising Sun pro producenta Davida Geffena. Jachtu Azzam postavil tým pod vedením hlavního konstruktéra Mubaraka Saada al Ahbabi. Na podobě se podílela další věhlasná společnost, Nauta Yachts, a interiér navrhl Christophe Leoni. Zajímavostí je, že další z divizí loděnice Lürssen vyrábí vojenská plavidla, mezi něž patří minolovky, raketové čluny i korvety, jež jsou v aktivní službě v mnoha státech.

Zájemce o tento rychlý skvost musel sáhnout poměrně hluboko do kapsy, v přepočtu cena výrazně překročí deset miliard korun. Na druhou stranu, pro ropné šejky není vskutku nic nemožné.

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 16.8.2014

Azzam jachta Roman Abramovič Eclipse jachty

Další články