Největší plachetnice světa

Přestože se ruské ekonomice nedaří nejlépe, místní oligarchové radostně rozhazují. Důkazem toho je miliardář Andrej Melničenko. Zatímco jeho krajan Roman Abramovič má jachtu nejdražší a donedávna i největší, on se rozhodl pro postavení největší plachetnice světa.

V Bělorusku narozený třiačtyřicetiletý boháč, jehož majetek odhaduje Forbes na devět miliard dolarů, tedy přibližně 223 miliard korun, si pořídil za 400 miliónů euro, téměř 11 miliard korun, plachetnici, kterou pojmenoval prostě „A“. Se stejným cílem, aby loď zaujímala první místo v registrech, má již luxusní motorovou jachtu, jež se svými 119 metry zaujímá 20. místo mezi těmi nejluxusnějšími a nejdelšími.

97. nejbohatší obyvatel planety je majitelem lodi dlouhé 143 metrů, s třemi stěžni vysokými 91 metrů. Což je vyšší než například londýnský Big Ben. Jachta má osm podlaží, jedna z palub slouží jako přistávací plocha pro vrtulník. Loď má ve výbavě i dva dieselové a dva elektrické motory. Kapitán ji bude ovládat z můstku prostřednictvím luxusního dotykového displeje z černého skla. Samozřejmostí jsou neprůstřelná okna a 40 bezpečnostních kamer.

Trup lodi je z oceli a uhlíkových vláken, stěžně z karbonu jsou dílem mistrů řemesla z anglického Portsmouthu. V hlavním stěžni o výšce 91,4 metru je dokonce umístěn malý pokoj. V kýlu lodi je zabudovaná podmořská pozorovatelna ze zakřiveného skla o ploše 18 m2 a váze 1,8 tuny.

Super luxusní loď, jejímž autorem je slavný designér Philipp Starck je právě na zkušební cestě, na kterou se vydala z německého Kielu. Do svých útrob pojme 24 hostů a 54 členů posádky. Nejvyšší možná rychlost 39 km/h.

Další články