Bentley utržilo 855 mil. USD, slaví nejúspěšnější čtvrtletí historie

Ačkoli automobilový průmysl v důsledku dění posledních dvou let, tedy kombinace covidu a války na Ukrajině globálně strádá, 103 let stará tradiční britská automobilka vykazuje rekordní čísla. Jak oznámilo vedení Bentley ve své zprávě, během prvních tří měsíců vyletěl provozní zisk o 162 %.

Navíc se tak stalo po rekordním loňském roce, ve kterém automobilka zaznamenala nové maximum v hodnotě 409 milionů dolarů, ve srovnání s rokem 2014 si tak polepšila o více než dvojnásobek. A profit prvních tří měsíců letošního roku se rovná celoročnímu zisku roku 2014.

Přitom paradoxně celkový prodej aut ve srovnání s prvním čtvrtletím letošního roku klesl z 3 358 na 3 203 prodaných vozů, což se rovná poklesu o 5 %. Zatímco ovšem loni se jeden vůz prodával v průměru za 193 000 USD, letos se částka navýšila na 223 000 dolarů, což se rovná zvýšení čtvrtletních tržeb o cca 41 % na rekordních 855 milionů dolarů.

Vedení automobilky vysvětluje nárůst touhou po dražších a výkonnějších „čtyřkolkách“, nejčastěji se v této souvislosti uvádějí modely Mulliner a Speed Six, které díky 1074 prodaným vozům tvoří třetinu dosavadního letošního prodeje. Díky tomu má automobilka dostatečné finance na přechod k uhlíkové neutralitě, který byl avizován na rok 2030. Fanoušky z řad staromilců tímto svým rozhodnutím nepochybně nepotěší, ale tak už to někdy chodí.  

Další články