Abramovič prodává Chelsea, chce přes čtyři miliardy dolarů!

První vlnu nevole britské veřejnosti, zákonodárců a nejspíše i finanční policie vůči ruským oligarchům po připojení Krymu k Rusku, vyřešil Roman Abramovič izraelským pasem. Po útoku na Ukrajinu ovšem přituhlo a všechno napovídá tomu, že se muž, jehož hodnota majetku se odhaduje na 12,5 miliardy USD, rozhodl zbavit nejcennějšího diamantu ve své sbírce, fotbalového velkoklubu FC Chelsea.

Je ovšem otázkou, do jaké míry to, mimo jiné sběratel jachet a fotbalových trofejí, myslí vážně? Vzhledem ke skutečnosti, že, byť  nemá nejspíše s válkou na Ukrajině nic společného, byl Roman Abramovič v minulosti prezentován, a to nikoli neprávem, jako osoba blízká Vladimirovi Putinovi a jeho jméno působí na většinu anglické veřejnosti, jako červený hadr na býka. Byznys logika proto velí věřit tomu, že  vzhledem k situaci nebude až tak řešit cenu.  

Bývalý gubernátor Čukotky, toho času člen regionálního parlamentu poloostrova, se prodeji nebrání, nicméně požaduje za „blues“ tři miliardy liber, což se rovná částce 4 015 485 dolarů. V případě prodeje za tuto částku by tak londýnský klub atakoval desítku nejcennějších sportovních značek planety, neboť  hodnota aktuálně desátého nejbohatšího klubu světa Bayernu Mnichov je podle magazínu Forbes 4,21 miliardy USD. Kromě toho rusko-izraelský multimiliardář razící teorii, že peníze mají rády ticho, vysvětlil, že čím vyšší bude konečná cena, tím lépe na tom budou postižení, neboť  z případného prodeje si nenechá ani cent a miliardy půjdou na konto obětem války na Ukrajině.

 Tím ale hra kolem zbavení se Chelsea nemusí končit. Podle respektovaného izraelského serveru Jewish News měla ukrajinská strana požádat Romana Abramoviče o podporu při dosažení mírového řešení. Pokud k tomu dojde, stane se majitel FC Chelsea mírotvorcem, za což se mu asi nedostane Nobelovy ceny míru, leč nejspíše i v Anglii uznají, že není ruský oligarcha, jako ruský oligarcha a tradiční londýnský klub je vlastně v dobrých rukách.  

 

Další články