Opice za 20 milionů dolarů

V tomto případě ovšem není řeč o lidoopovi, leč o stavu, do kterého dostal své tělo i mysl sedmačtyřicetiletý pilot ukrajinské armády.

K hodně bizarní situaci došlo v první polovině března na letecké základně ukrajinské armády, Vasylkiv nedaleko Kyjeva. Hrdina proti své vůli se vracel ve značně podroušeném stavu na základnu a příliš nezvládal řízení svého vozidla Volkswagen Touran. Měl ovšem smůlu, neboť  v čase, kdy kličkoval po letištní ploše, pojal jeden z vojáků záměr odtáhnout do hangárů proudový stíhací letoun Mig - 29, jehož hodnota se i přes pokročilý věk tří desetiletí odhaduje na 20 milionů dolarů. Navíc se jednalo o stíhačku, která měla být podle dostupných informací dopravena za účelem modernizace do Izraele.

K cestě ovšem rozhodně nedojde, neboť  ukrajinský kapitán svým vozidlem za cca 40 000 dolarů letadlo trefil. Stroj, naštěstí prázdný, okamžitě vzplál a dvě desítky milionů dolarů se záhy proměnily na prach. Při incidentu pak došlo pouze k lehčímu zranění jednoho z vojáků.

Kapitán, kterého srážka s proudovou stíhačkou příliš neprobrala ze stavu hluboké opilosti, byl ze svého vozu vytažen a zatčen. Některá ukrajinská média v této souvislosti spekulují o tom, zdali nedojde k obvinění z ohrožení obranyschopnosti vlasti. Ukrajinská armáda totiž neoplývá příliš bojeschopnou technikou - zničení letadla proto představuje značnou ztrátu. 

Další články