Apple zaznamenal výrazný nárůst tržeb

Apple zveřejnil hospodářské výsledky za poslední kvartál loňského roku a objasnil tím řadu dohadů, které se v posledních dnech objevily v souvislosti s prodejností iPhonů.

Zveřejněné hospodářské výsledky, co se týče počtu prodaných iPhonů, mírně zaostávají za očekáváními analytiků. Konečné výsledky, které ukazují nárůst příjmu na všech sledovaných trzích minimálně o 10 procent, však vedly až k mírnému nárůstu ceny akcií.

Do posledního čtvrtletí loňského roku vstoupil Apple vedle očekávaných modelů 8 a 8 Plus, se zcela novým modelem iPhone X, jehož cena překročila všechna očekávání. V USA cena dle vybavení začíná na 999,- USD, v ČR bez jedné koruny na 30 tisících. Díky zájmu o tento nový model se průměrná cena prodaných iPhonů zvedla oproti předchozímu čtvrtletí z 695,- na 796,- USD. Celkové příjmy v tomto období byly při prodeji 77,3 milionu iPhonů 61,57 miliardy dolarů (přibližně 1,22 bilionu korun), což je o nezanedbatelných 7,19 miliardy dolarů více než ve stejném období roku 2016. Při hrubé marži pohybující se mezi 38 a 38,5 procenty si tak Apple připsal zisk 20,06 miliardy dolarů (405 miliard korun).

Tyto zveřejněné hospodářské výsledky tak zastiňují informace o poklesu prodeje iPhonu X, které jsou odvozovány i od snížení objednávek komponentů, jež jsou pro jeho kompletaci třeba. S ohledem na každoroční nárůst prodejů v předvánočním období, je zcela obvyklé, že počátkem roku prodeje nejsou nijak závratné. Finanční ředitel společnosti Apple Luca Maestri při zveřejnění těchto hospodářských výsledků sdělil, že Apple očekává i v tomto čtvrtletí dvouciferný růst příjmů oproti stejnému období v roce minulém. Tim Cook, generální ředitel společnosti Apple, k tomu dodal, že iPhone X překonal jejich očekávání, a jsou nadmíru spokojení s tím, jak ho spotřebitelé přijali.

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 2.2.2018

Apple iPhone X Tim Cook

Další články