Volací znak Putinovy jachty změněn na „FCKPTN“

Barbarská invaze Ruska na Ukrajinu se nese mimo jiné ve znamení informační války v kyberprostoru. Cílem proukrajinských hackerů se tak mimo jiné stala jachta ruského vládce a nezpochybnitelného agresora Vladimira Putina.

Teorii o tom, že ruský prezident plánoval invazi dlouhodobě, přičemž předem počítal s drakonickými sankcemi ze strany západu, včetně zmrazení vlastního majetku, vypovídá i skutečnost, že na začátku února opustila jeho jachta Graceful německou loděnici a nabrala kurs Rusko.

Jachta byla uvedena do provozu již v roce 2005, trup byl postaven v loděnici Sevmash nedaleko dálněvýchodního přístavu Archangelsk. Následoval transport do německé loděnice Blohm and Voss, přičemž práce na dokončení plavidla dle Putinových představ pokračovaly do roku 2014. Dvaaosmdesát metrů dlouhá jachta má mimo ubytovacích kapacit krytý bazén, který lze proměnit v taneční parket, vinný sklípek, helipad a posilovnu. V silách dvou motorů MTU je maximální rychlost 18, uzlů = 33,34 km/h.

Podle agentury Bloomberg zaměřili na jachtu pozornost hackeři ze skupiny The Anon Leaks. Jedná se o odnož vlivné partičky Anonymous, která po vpádu na Ukrajinu vyhlásila Rusku kyber válku. Hackerům se podařilo změnit volací znak Putinovy jachty z původního UBGV8 na vzhledem k situaci výstižné sdělení „FCKPTN.“ Podle informací reportéra agentury Bloomberg Ryana Galaghera, který komunikoval s The Anon Leaks, takto hackeři učinili ve snaze vnést do mimořádně vážné situace alespoň trochu srandy, což se nepochybně podařilo. 

Další články