V Dubaji představí první létající člun na vodíkový pohon

Stane se tak na základě dohody švýcarského startupu The Jet ZeroEmission a společnosti Zenith Marine Services ze SAE. Jak se píše ve společném prohlášení, emirát Dubaj tímto opět potvrzuje ochotu a schopnost pokračovat v nastoupené cestě za bezemisní mobilitou.

Na veřejnost pronikly první snímky luxusního futuristicky vyhlížejícího člunu, jehož let cca 45 centimetrů nad zemí o maximální rychlosti 74 km/h mají garantovat dva vodíkové palivové články vyrábějící elektřinu pro pohon elektromotorů. Plavidlo s názvem The Jet produkuje jako vedlejší produkt vodu a jsou tak zcela bez emisí a bezhlučné.

Tvůrci letícího člunu vsadili na aerodynamický design připomínající trup vrtulníku s useknutým ocasem. The Jet pojme na základě hmotnosti 8 – 12 cestujících, kterým garantuje maximální komfort. Měří deset metrů, v zadní části se nacházejí křidélka umožňující kombinaci plavby a letu. „Jsme velmi rádi, že můžeme oznámit výrobu a brzké uvedení do provozu první lodi na světě plující, případně letící bez hluku, vln či emisí,“ pravil v tiskové zprávě zakladatel společnosti The Jet ZeroEmission Alain Thébault.  

Cena plavidla The Jet lehce se vznášejícího nad vodou, které bude představeno na Mezinárodním klimatickém summitu v SAE, zatím není uvedena. Je však všeobecně známo, že peníze se v Dubaji až tak moc neřeší. Každopádně premiérová plavba  - let je naplánována na listopad 2023. 

Další články