Sportovní miniponorka je rychlejší než delfín skákavý

Nizozemská společnost U – Boat Worx je známým výrobcem ponorek určených vedle výzkumných účelů, rovněž například k pobavení patřičně vyškolených pasažérů luxusních jachet.

Když v loňském roce oznámilo vedení společnosti svůj záměr vytvořit na poměry třídy doposud nevídané plavidlo s příznačným názvem Super Sub, řada expertů nesdílela nadšení, padala slova o přehnaných ambicích. Podle nedávno vydané zprávy, se ale věci ubírají očekávaným a žádoucím směrem. 

Společnost U – Boat Worx totiž spolupracuje na vývoji s uznávaným nizozemským výzkumným institutem specializovaným na výpočetní techniku Marina, díky společnému úsilí je Super Sub nejdynamičtější mini ponorkou historie, když po úspěšné optimalizaci designu vyvine rychlost až 10 uzlů = 18 km/h. V přímém rychlostním souboji by tak neměl šanci ani delfín skákavý dosahující maximální rychlosti cca 7,2 km, což vede výrobce k prohlášení, podle kterého disponuje Super Sub stejnou dynamikou, jako například elektromobil.   

K pohybu pod hladinou moře využívá Super Sub 62 kWh lithium iontovou baterii o síle cca 80 koní, miniponorka je schopna ponoru až do hloubky 300 metrů. Prosklený kokpit ve tvaru bubliny pojme tři osoby. K prvním testům dojde na jaře 2023, podle sdělení U – Boat Worx, který v přepočtu vyjde na 135,7 milionů korun, má první exemplář svého majitele.    

Další články