První výsledky z Rallye Dakar

Extrémní automobilový závod Rallye Dakar 2016 oficiálně odstartoval 2. ledna v argentinském Buenos Aires. Na start se postavilo 33 Čechů. Až pondělí však přineslo první výsledky.

Úvodní sobotní prolog byl přerušen poté, co čínská jezdkyně Kuo Mej-ling za volantem automobilu Mini vjela do diváků. Dva z nich jsou v kritickém stavu. Následnou nedělní 1. etapu zrušili pořadatelé z bezpečnostních důvodů kvůli velmi vydatným přívalovým dešťům, které neumožnily vzlet helikoptér.

„Opět zrušená etapa, protože strašně pršelo a byla obrovská mlha a vrtulníky nemohly vzlétnout. Je to velká škoda, ale já už jsem byl zraněný na Dakaru 2011 a bez vrtulníků to nejde a sanitky by se k nám nedostaly. Jsem za to i rád, že to zrušili, protože, než aby nám nedokázali pomoci, tak je to takto lepší,“ vzpomíná na svou zkušenost se záchranným sborem pilot kamionu českého týmu TATRA BUGGYRA RACING Martin Kolomý.

Počasí se ani v pondělí k lepšímu znatelně nezměnilo, přesto 2. etapa byla odstartována. Své kvality ukázal devítinásobný mistr světa v rallye Sébastien Loeb z Francie a oslavil první etapové vítězství. Špatně si nevedli ani čeští zástupci. Nejlépe se zapsal Martin Kolomý,  v kamionu týmu TATRA BUGGYRA RACING obsadil 4. místo. Aleš Loprais (IVECO) dojel šestý, Martin Macík (LIAZ) čtrnáctý, následovaný Tatrou s Martinem Vrátným. V automobilech české posádky obsadily 9. a 25. místo, v motocyklech nejlépe skončil na 23. příčce Ondřej Klymčiw.

První ročník této extrémní rallye odstartoval 26. prosince 1978 z Paříže. Na startu bylo 170 závodníků a jelo se 10 tisíc kilometrů přes Alžír, Niger, Horní Voltu a Senegal. Politická situace a další faktory však způsobily, že se trasa včetně startu a cíle časem měnila. V roce 2008 byl závod kvůli hrozbě teroristických útoků dokonce zrušen. Následně byla soutěž od roku 2009 přesunuta do Jižní Ameriky, konkrétně do Argentiny a Chile. Letos se jede na území Argentiny a Bolívie. Poslední, 14. etapa, by měla závodníky přivést zpět do Argentiny, do města Rosario.

Čeští jezdci se rallye účastní pravidelně. Nejlépe se zapsali v kategorii kamionů. Karel Loprais s vozem Tatra vyhrál rallye celkem šestkrát. Loni nejlépe skončil Martin Kolomý z týmu TATRA BUGGYRA RACING, který v kategorii kamionů obsadil 5. místo.