Poptávka po privátních ponorkách roste

Jak ovšem říká provozní ředitel Cookson Adventures Tom Hutton, k miniponorce by se nemělo přistupovat jako k hračce pro bohaté, ale jako k prostředku pro zkoumání moří a oceánů. Ostatně, ponorka U Boat Navigator zvládá ponor do hloubky cca 4 000 metrů.

Jeden z dokumentaristů BBC popsal pětačtyřicetiminutový ponor ve Středozemním moři jako neopakovatelný zážitek. „Bylo to zajímavé hlavně v tom, že skoro nešlo poznat místo, kde končí průhledná koule a začíná moře. Svěží vzduch, pohodlná sedadla, spousta prostoru,“ popisuje podvodní misi spojenou se zkoumáním potopeného německého hlídkového člunu z druhé světové války. „Byli jsme tak 200 metrů pod hladinou, kolem vraku spousta ryb. Triton krásně klouže pod vodou, nepřichází ani náznak klaustrofobie.“

Podle obchodníků poptávka po miniponorkách roste, stavitelé luxusních jachet počítají při jejich stavbě s vhodným prostorem pro malá podvodní plavidla, stejně tak je tomu v případě velkých výletních lodí. Přitom lze v tomto případě hovořit o docela drahém špásu, například Triton 3300/1, mimo jiné mini ponorka, která se podílela na natáčení dokumentů sira Davida Attenborougha BBC Blue Planet II a Great Barrier Reef vyjde na 3,8 milionu dolarů, zatímco konkurenční U-Boat Worx stojí 2,9 milionu USD. 

V případě touhy po bližším seznámení s miniponorkami je možno si zaplatit jednodenní výlet ve vodách Středozemního moře v hodnotě 41 000 dolarů. Pořídit si lze rovněž licenci, jednodenní kurz vyjde na 4 700 dolarů. Kapitánský kurz trvá šestnáct dnů, cena 35 000 dolarů. 

Další články