Nejrychlejší vůz světa SSC Tuatara vyjde na 1,6 mil. USD

Až do 19. října se z titulu nejrychlejšího sériově vyráběného vozu těšil supersport Bugatti Chiron, který dosáhl loni na testovacím okruhu koncernu Volkswagen Ehra-Lessien rychlosti 304,77 mil za hodinu, což se rovnalo 490,479 km/h.

A tak si v Americe řekli, že rekordy vznikají za účelem jejich překonávání. Za tímto účelem byl vyroben supersport SSC Tuatara o síle 1750 koňských sil, místem činu se stal sedm kilometrů dlouhý dálniční úsek v Nevadě. Ke cti automobilce slouží, že se rozhodla pro komplikovanou variantu v podobě dvou jízd, oběma směry, přičemž výsledek rovná se jejich průměru. Celý pokus může trvat maximálně hodinu, musí se jet na standardní dálnici a sériových pneumatikách. Speciální palivo je zakázáno. K měření výkonu formou GPS byli povoláni specializovaní komisaři, rekordní pokus sledovalo 15 satelitů.

Do vozu usedl profesionální jezdec Oliver Webb, mimo jiné vítěz European Le Mans Champion. V první jízdě za to zatáhl, výsledkem byla dosažená rychlost 331,15 mph (523,93 km/h). Vzhledem k nezbytnosti absolvovat obě jízdy, pak Oliver ve druhé takticky „zvolnil“ na 301,07 mph (484,41 km/h), což se rovnalo průměrné dosažené rychlosti 316,11 mph (508,70 km/h).  

 Vzhledem k tomu, že supersport je prezentován jako sériové vozidlo, vyrobí automobilka Tuatara rovnou stovku kusů. Cena za jeden 1,6 milionu dolarů. Na první desítku nejdražších supersportů to ale ani zdaleka stačit nebude.   

Další články