Nejrychlejší elektromobil světa stojí 2 miliony USD

Přestože všechny velké automobilky snad s výjimkou Lamborghini, hlásí postupný přechod k elektromobilitě, rovnající se gigantickým investicím, nejrychlejší supersport s elektrickým pohonem je produktem chorvatské společnosti Rimac Automobili se sídlem Svata Nedelja poblíž Záhřebu.

Nutno říci, že v roce 2018 vstoupilo do automobilky, kterou v roce 2009 založil inženýr Mate Rimac, Porsche. Německá značka, která je součástí koncernu Volkswagen Group, ovšem vlastní pouze 10% podíl. Rimac nejvíce proslavil v roce 2017 bývalý moderátor pořadu Top Gear Richard Hammond, který během natáčení pořadu The Grand Tour havaroval a svůj elektromobil v hodnotě 1,2 milionu  dolarů, totálně rozstřelil. Jednu dobu se dokonce hovořilo o tom, že by Rimac mohl společně s Porsche vyvíjet a vyvinout agregát pro Bugatti. Každopádně o kvalitě produkce chorvatské mini automobilky hovoří skutečnost, že její 120 kWh baterii používá druhý nejrychlejší elektromobil Pininfarina Battista. 

Opravdu rychlý Rimac C_Two, který zrychlí z 0 na 60 mil (96,56 km) za 1,88 sekundy a v jeho schopnostech je maximální rychlost 258 mph (415 km/h), je tak z drtivé většiny chorvatskou záležitostí. O pohon se starají čtyři elektromotory, každý z nich je umístěn u jednoho kola. Dvě dvoustupňové převodovky vzadu a dvě jednostupňové převodovky vpředu pak spolu s elektromotory dávají 1914 koní. 

Stejně, jak tomu je v případě řady dalších automobilek, se i na Rimac podepsal Covid – 19 - pandemie znemožnila realizovat loňskou dodávku osmi objednaných kusů. Do konce letošního roku by měla být zjednána náprava.     

Další články