Nadzvukové dopravní letadlo snů

Americká startupová společnost Boom Technology se sídlem v Denveru má smělý plán na realizaci nadzvukového dopravního letadla.

Nadzvukové dopravní letouny Aérospatiale-BAC Concorde 101/102, zkráceně jen Concorde, provozované British Airways a Air France, létaly zejména na lince mezi Londýnem resp. Paříží a New Yorkem již od roku 1976. Po  27 letech bezproblémové služby byly v roce 2000 po neštěstí na letišti Charlese de Gaulla v Paříži, zaviněném kovovým dílem odpadlým na startovací dráhu z letounu, který startoval předtím,  jejich provoz bez adekvátní náhrady ukončen. Brzy se ale možná nástupce objeví.

Podle projektů společnosti Boom Technology má nové letadlo pro 40 cestujících vycházet ze špičkové aerodynamiky. Jeho části budou složeny z karbonových vláken, motor bude doslova nabit moderními technologiemi. Cestovní rychlost má být 2,2 Ma, tedy 2625 km/h. Concorde dosahoval 2386 km/h, běžná dopravní letadla se pohybují rychlostí mezi 800 až 1000 km/h.

Nový stroj by měli ocenit především všichni ti, kteří razí zásadu, že čas jsou peníze. Pravda, letenka z Londýna do New Yorku vyjde v přepočtu na 100 tisíc korun, cesta však potrvá pouhé 3:24 hod. Let na trase San Francisco – Tokio zvládne stroj za necelých pět hodin a z Los Angeles do Sydney přepraví pasažéry za šest hodin. Kromě nadzvukové rychlosti nabídne letadlo 40 cestujícím, z nichž každý bude sedět u okénka, servis plnohodnotné první třídy. Chybět budou pouze postele, což je ovšem vzhledem k délce letu dost dobře pochopitelné.

Nelze se proto divit tomu, že zájem o nové stroje projevil britský miliardář Richard Branson, který údajně hodlá investovat do první opce na nákup deseti letadel dvě miliardy dolarů. Kromě toho by jeho společnost The Spaceship Company měla mít významnou roli při výrobě a testování. První testování má proběhnout již v příštím roce.

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 4.4.2016

Boom Technology Richard Branson

Další články